Jeżówka purpurowa ziele, korzeń (Echinacea purpurea Herba, Radix)

Pochodzi z Ameryki Północnej.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Roślina może dorastać do 60-150 cm wysokości. Zdarza się, że osiąga nawet 180 cm wysokości. Łodyga wznosi się ku górze, ma barwę od zielonej do czerwonej. Liście są ułożone naprzemianlegle, mają kształt jajowaty aż do lancetowato-jajowatego i barwę ciemnozieloną. Kwiaty mogą mieć barwę fioletową lub inną u roślin ozdobnych.

Czy wiesz, że...Jeżówka to roślina, która jest chętnie uprawiana w wielu rejonach świata. W Polsce posiada doskonałe właściwości uprawne, ponieważ jest odporna na niskie temperatury, choroby i szkodniki.

Roślina ta przyciąga wszelkie owady, motyle, a także pszczoły – jest rośliną miododajną.

Jeżówka idealnie spełnia swoją rolę jako cięty kwiat, ponieważ potrafi przez długi czas utrzymać się w wodzie.

Zbiór

Ziele zbiera się w okresie kwitnienia rośliny – od lipca do sierpnia. Zbiory przeprowadza się w drugim lub trzecim roku uprawy. Suszenie należy przeprowadzić w suszarni, w temperaturze nie wyższej niż 45 stopni Celsjusza.

Korzenie zbiera się jesienią. Zbiór należy przeprowadzić w okresie 3 lub 4 roku uprawy, zbiory są jednocześnie likwidacją plantacji. Korzenie należy podzielić na mniejsze kawałki i wysuszyć w suszarni w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Surowce lecznicze poleca się stosować podczas przeziębień, ponieważ leczą wiele objawów infekcji, przede wszystkim infekcje zlokalizowane w obrębie dróg oddechowych. Wykorzystuje się je również podczas grypy. Mają ogólne działanie wzmacniające, dlatego poleca się je stosować do ogólnego wzmocnienia organizmu, również w formie profilaktycznej. Jeżówka ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze. Wykorzystuje się ją również do leczenia chorób pasożytniczych. Posiada również wspaniałe właściwości oczyszczające, dlatego przyspiesza przemianę materii i jest polecana osobom odchudzającym się oraz dbającym o stan swojego zdrowia. Właściwości oczyszczające są również związane z oczyszczanie krwi, dlatego regularne przyjmowanie surowców leczniczych pomaga pozbyć się problemów skórnych takich między innymi jak egzemy czy czyraki. Jeżówka działa przeciwzapalnie, dlatego wykorzystuje się ją do leczenia stanów zapalnych stawów. Jest często wykorzystywana pomocniczo w dnie moczanowej. Surowce stosuje się również w sposób zewnętrzny do likwidowania wyprysków skórnych, trądziku a nawet łuszczycy. Jest również pomocna w leczeniu odmrożeń i oparzeń. Niektóre źródła podają, że jeżówka jest bardzo pomocna podczas pierwszych objawów grypy żołądkowej. Polecana jest również w nieżytach układu pokarmowego, ponieważ stymuluje wydzielanie soków żołądkowych, jelitowych i trzustkowych. Stosowana jest również do leczenia dróg żółciowych oraz profilaktyki chorób z nimi związanych.

Praktyczne zastosowanie

Odwar polecany do stosowania przy przeziębieniach

Składniki:
1 łyżka suszonego korzenia jeżówki
Woda

Korzeń zalać szklanką wody i gotować pod przykryciem przez około 5 minut. Przecedzić. Pić 3 razy dziennie po około filiżance odwaru.
Jeżówka purpurowa "Echinacea 230705 kpjas". Licencja: CC BY-SA 2.5 na podstawie Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Jeżówka purpurowa

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:astrowce
Rodzina:astrowate
Podrodzina:Asteroideae
Rodzaj:jeżówka
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź