Kalina koralowa kora (Viburni Opuli Cortex)

"Viburnum young bark kz" autorstwa Krzysztof Ziarnek (Kenraiz) - Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons.
Roślina występuje w Azji (środkowo-zachodnie terytoria) oraz Europie. Odmiany geograficzne kaliny spotkać można w Ameryce Północnej oraz na terytoriach Dalekiego Wschodu. W Polsce spotkać można ją wszędzie oprócz Tatr.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Roślina to krzew, który może dorastać nawet do 6-7 m wysokości, choć najczęściej osiąga do 4 m wysokości. Liście są ułożone naprzeciwlegle, są duże – osiągają 7-10 cm długości i 8 cm szerokości. Mają barwę ciemnozieloną z wierzchu i jaśniejszą od spodu. W okresie jesiennym przybierają barwę szkarłatnopurpurową. Kwiaty mają barwę białą, są nieduże. Owoce mają barwę szkarłatnoczerwoną. W środku owocu znajduje się czerwona pestka.

Czy wiesz, że...Z owoców oraz kory kaliny pozyskuje się czerwony oraz czarnozielony barwnik, który wykorzystywany jest do farbowania wełny.

Owoce kaliny w stanie surowym są trujące dla ludzi, ich spożycie może podrażnić przewód pokarmowy, spowodować torsje, a nawet utratę przytomności.

Na Kresach Wschodnich oraz na terenach Podlasia kalina była ozdobą grobów kawalerów i panien, symbolizowała dziewictwo. Na Ukrainie została uznana za symbol narodowy.

Owoce kaliny wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, wytwarza się z nich syropy, galaretki, nalewki. Owoce są również składnikiem wielu napojów alkoholowych.

Owoce  należą do przysmaków wielu ptaków, żywią się nimi między innymi drozdy czy rudziki. Kora, pędy i liście są z kolei przysmakiem wielu ssaków, między innymi kun leśnych.

Kora wykorzystywana jest do leczenia chorób oddechowych u zwierząt.

Surowiec leczniczy pozyskuje się z dziko żyjących roślin. Kora jest składnikiem wielu leków ziołowych, zmieszana z innymi surowcami leczniczymi pomaga zwalczać wiele schorzeń zdrowotnych.

Zbiór

Korę pozyskuje się wczesną wiosną, gdy da się ją łatwo oddzielić od drewna. Suszenie należy przeprowadzić w temperaturze nie większej niż 40 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Kora ma działanie przeciwskurczowe, jest pomocna w przypadku występowania bolesnych skurczy macicy, poleca się ją zatem przy bolesnym miesiączkowaniu. Hamuje również krwawienia, dlatego stosuje się ją na przykład przy zbyt obfitych krwawieniach miesięcznych. Działa uspokajająco. Sprawdza się również w leczeniu innych kobiecych dolegliwości, między innymi stosuje się ją przy nieregularnych krwawieniach związanych z okresem menopauzy. Może być stosowana przez kobiety w ciąży – zapobiega poronieniom, wymiotom i nudnościom, a nawet bolesnym skurczom nóg. Kora może być wykorzystywana również w sposób zewnętrzny – działa przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie się ran na skórze. Korę, w sposób zewnętrzny wykorzystuje się również do leczenia hemoroidów. Stosuje się ją również do obniżenia ciśnienia krwi, jednak raczej w charakterze pomocniczym, ponieważ działanie to jest niewielkie.

Praktyczne zastosowanie

Odwar z kory na bóle menstruacyjne

Składniki:
1 łyżki wysuszonej kory
Woda

Korę zalać szklanką wody i gotować pod przykryciem przez około 5 minut. Odstawić na 30 minut. Przecedzić. Spożywać w ilości 1/3 szklanki, 3 razy dziennie.
Kalina "Viburnum young bark kz" autorstwa Krzysztof Ziarnek (Kenraiz) - Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Kalina
Kalina
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź