Kminek owoc (Carumcarvi Fructus)

"Pink Caraway Carum carvi H5255 VI08 C" autorstwa Anneli Salo - Praca własna (Own photo). Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.
Kminek stosowany był w starożytnym Egipcie, Grecji oraz Rzymie, a także w średniowiecznej Europie. Roślina ta występuje w naturalnej postaci w afrykańskim kraju - Tunezji, wielu krajach w Azji, a także w licznych krajach w Europie.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Kminek to roślina dwuletnia, której łodyga może sięgać od 30 do nawet 100 cm. Na łodydze znajdują się kwiaty kminku, które są najczęściej białe, choć występują również kwiaty o zabarwieniu różowym. Kwiaty zebrane są w baldachy. Owoce kminku występują w formie rozłupni, która jest podzielona na rozłupki. Dojrzałe owoce kminku są brunatne. Korzeń kminku jest biały i mięsisty.

Czy wiesz, że...Aby szybko i skutecznie pozbyć się nieświeżego oddechu wystarczy przez kilka minut żuć owoce kminku.
Kminek jest doskonałym źródłem takich minerałów jak żelazo, miedź, mangan, potas, wapń, selen, magnez i cynk. Każdy z tych minerałów odgrywa bardzo istotną rolę dla prawidłowego działania całego organizmu.

Kminek to składnik wielu potraw różnorodnych kuchni. Aby smak i aromat kminku były jeszcze bardziej wyraziste zaleca się, by przed jego podaniem lub dodaniem do potrawy, podsmażyć go chwilę na patelni.
Kminek to zioło, któremu dawniej przypisało się wręcz magiczne właściwości. Miał on ochraniać i zabezpieczać przed kradzieżą.

Zbiór

Kminek zbiera się w drugim roku od jego zasiania. Najlepszy czas na zbiory to połowa lipca, gdy owoce zaczynają dojrzewać i zmieniają swój kolor z zielonego na czerwono-brunatny. Zbiory przeprowadza się we wczesnych godzinach porannych.

Właściwości lecznicze

Kminek polecany jest osobom uskarżającym się na problemy w obrębie przewody pokarmowego. Działa przeciwskurczowo, pobudza wydzielanie soków żołądkowych, pomaga w nudnościach, zapobiega wzdęciom i przywraca ruchy perystaltyczne jelit. Ponadto doskonale poprawia trawienie, jest pomocny przy braku łaknienia oraz pomaga w bólach żołądka i innych bólach w obrębie jamy brzusznej. Kminek jest również stosowany w chorobach wątroby – działa żółciopędnie, a co najważniejsze ułatwia jej przepływ w dwunastnicy Działa również moczopędnie. Jest często stosowany w leczeniu kolki dziecięcej, jak również poprawia trawienie u małych dzieci. Dla mam karmiących polecany jest natomiast w celu zwiększenia laktacji. Polecany jest również kobietom cierpiącym na bolesne miesiączki oraz paniom, które mają nieregularne cykle miesiączkowe. Kminek posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Roślina ta, to także doskonały sprzymierzeniec diet odchudzających, dzięki swoim doskonałym właściwościom sprawia, że spożyty pokarm jest zdecydowanie szybciej trawiony. Kminek stosuje się również podczas przeziębień – pomaga pozbyć się kataru, działa wykrztuśnie, leczy stany zapalne gardła.


Praktyczne zastosowanie

Napar na wrzody żołądka, zaburzenia trawienia, wzdęcia i inne dolegliwości układu pokarmowego

Składniki:
1 łyżka owoców kminku
Woda

Kminek zmiażdżyć i zalać wrzącą wodą. Zaparzać pod przykryciem przez kilkanaście minut. Przecedzić wywar. Tak powstały wywar podzielić na kilka porcji, które należy wypić w ciągu dnia.
Kminek "Pink Caraway Carum carvi H5255 VI08 C" autorstwa Anneli Salo - Praca własna (Own photo). Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Kminek

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:selerowce
Rodzina:selerowate
Rodzaj:kminek
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź