Konwalia ziele (Convallariae Herba)

Tagi: na serce
Miejsce występowania to obszary półkuli północnej oraz tereny o klimacie umiarkowanym. Rośnie w Europie, środkowej i północnej Azji. Można ją również spotkać w Ameryce Północnej – rośnie tam jedna odmiana ten rośliny. W Polsce konwalię spotkać można praktycznie wszędzie.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Wygląd rośliny zależy od jej gatunku. Najbardziej popularny gatunek, czyli konwalia majowa, to roślina, której łodyga dorasta do 20-30 cm wysokości. Liście wyrastają bezpośrednio z kłączy. Mają kształt różnorodny – od eliptycznego do lancetowatego. Są nagie, średniej wielkości, osiągają 20-25 cm długości i 6-8 cm szerokości. Kwiaty zebrane są w grono, mają kształt kulisto-dzwonkowaty. Listki okwiatu mają barwę białą lub różowawą. Kwiaty wydzielają piękny zapach. Owoce to jagody barwy czerwonej, niemniej jednak raczej rzadko powstają.

Czy wiesz, że...Konwalia dostarcza eterycznego olejku, który jest powszechnie stosowany do produkcji perfum. Bardzo często stanowi jeden z najważniejszych składników perfum.

Suszone kwiaty konwalii są składnikiem tabaki, ponieważ pobudzają kichanie.

Konwalia jest rośliną trującą, nie można spożywać jej owoców, ani żadnych innych części rośliny. Trująca dla organizmu jest nawet woda, w której umieszczone są konwalie.
Konwalia jest narodowym kwiatem Finlandii od roku 1982.

W Europie konwalia była postrzegana jako kwiat symbolizujący czystość i skromność, dlatego często była wykorzystywana do tworzenia bukietów dla panien młodych.

Konwalia była częstym dodatkiem zdobniczym w dawnych czasach. Była wykorzystywana do zdobienia ksiąg liturgicznych, wizerunków świętych czy ołtarzy. Upodobali ją sobie przede wszystkim mnisi żyjący w średniowieczu.


Zbiór

Liście rośliny zbiera się po 3-4 latach od rozpoczęcia uprawy konwalii. Zbiory najlepiej przeprowadzić w początkowej fazie kwitnienia rośliny, można również zbierać je przed kwitnięciem. Ziele można suszyć w sposób naturalny lub w suszarniach, w których temperatura powinna wynosić od 80 - 100 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Roślina ma działanie nasercowe – wzmaga siłę skurczu mięśnia sercowego, ale jednocześnie zmniejsza tempo jego pracy. Polecana jest do leczenia między innymi takich dolegliwości jak nerwica serca, osłabienie mięśnia sercowego czy zaburzenia rytmu serca. Stosuje się ją również pomocniczo u pacjentów, którzy wykazują nadwrażliwość na inne leki nasercowe, a także u osób starszych oraz kobiet w okresie menopauzalnym, które skarżą się na kołotanie serca bądź inne nieprzyjemne dolegliwości związane z sercem. Surowiec działa natychmiast, jednak efekty jego działania trwają krótko, dzięki temu ryzyko toksycznego działania jest zmniejszone. Dzięki właściwościom słabo moczopędnym, surowiec może być stosowany w obrzękach związanych z niewydolnością serca. Konwalia ma działanie uspokajające i rozluźniające

Praktyczne zastosowanie

Nalewka z konwalii na lepszą pracę serca

Składniki:
100 g liści z konwalii
0,5 litra spirytusu 70%

Liście umieścić w naczyniu i zalać spirytusem. Odstawić na 2 tygodnie. Pić 2 razy dziennie po 20-30 kropli rozpuszczonych w niewielkiej ilości wody.
Konwalia "Convallaria majalis0". Licencja: CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Konwalia

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rodzina:szparagowate
Podrodzina:Nolinaceae
Rodzaj:konwalia
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź