Kozłek korzeń (Valeriana Officinalis Radix)

Nazywany/a też: waleriana, biedrzan, kocia trawa, stoniebo, baldran

Występuje w całej Europie oraz w Azji. Wyjątkiem są tereny pustynne i arktyczne. Uprawiany jest również w Ameryce Północnej. W Polsce jest rośliną pospolitą. Siedliska rośliny to przede wszystkim brzegi wód, wilgotne łąki i lasy a także niskie torfowiska.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Łodyga może dorastać do 2 m wysokości. Ma kształt walcowaty. Jest owłosiona u dołu, na górze jest natomiast naga. Na ogół jest nierozgałęziona. Jeżeli posiada rozgałęzienia to w górnej części łodygi i raczej niewielkie. Liście są skrętoległe, pierzastosieczne, posiadają od 6-15 par listków. Od spodu owłosione. Kwiaty zebrane są w kwiatostany o kształcie baldachów, są pachnące. Owoc to orzeszek o kształcie podłużnie jajowatym. Owoce mają kolor od beżowego do brunatnego. Na samej górze owoców znajdują się włoski lotne.

Czy wiesz, że...Kozieradka jest afrodyzjakiem dla kotów, ponieważ wydziela słodki zapach. W sklepach zoologicznych znaleźć można wiele artykułów dla kotów z kozieradką.

Surowiec leczniczy pozyskiwany jest tylko i wyłącznie z upraw, ponieważ posiada on lepsze właściwości zdrowotne.

Kozłek lekarski stosowany był dawniej jako lek na epilepsję.

Średniowiecze to okres, w którym kozłek lekarski stosowany był jak cudowny lek na wszelkie dolegliwości.

Kozłek to składnik wielu gotowych preparatów leczniczych dostępnych w aptekach. Dostępne są one pod nazwą waleriana.

Zbiór

Zbiór przeprowadza się z dwuletnich upraw podczas jesieni. Po zebraniu korzeni, należy je wysuszyć w suszarni w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Kozłek to roślina znana ze swoich wspaniałych właściwości uspokajających. Pomaga wyciszyć organizm przed nocnym odpoczynkiem, przeciwdziała bezsenności na tle nerwowym. Działa na ośrodkowy układ nerwowy – jest pomocny nie tylko w stanach napięcia nerwowego, nerwicach wegetatywnych, ale także w zbytnim pobudzeniu organizmu. Kozłek poleca się każdemu, kto chce po prostu wyciszyć i uspokoić swój organizm. Surowiec ten może być stosowany do leczenia pacjentów bez żadnych ograniczeń, ponieważ nie posiada właściwości uzależniających, tak jak większość leków syntetycznych. Oczywiście należy pamiętać o możliwości jego przedawkowania w przypadku zbyt długiego stosowania zbyt dużymi dawkami. Przed jego stosowaniem najlepiej skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Kozłek ma również działanie rozkurczające, dlatego stosuje się go do niwelowania bólów żołądkowych, a także menstruacyjnych. Jest pomocny w niwelowaniu napięć mięśniowych, szczególnie tych zlokalizowanych w okolicy szyi oraz ramion. Kozłek jest jednym ze składników mieszanek leczniczych, które są pomocne w obniżaniu zbyt wysokiego ciśnienia we krwi, które związane jest ze stresem i napięciem psychicznym. Stosowany zewnętrznie pomaga leczyć dermatozy, łupież czy łojotok.

Praktyczne zastosowanie

Napar uspokajający
Składniki:
1 łyżeczka korzenia kozłka
Woda

Korzeń zalać filiżanką wrzącej wody. Zaparzać pod przykryciem przez około 15 minut. Przecedzić. Pić po 1 filiżance naparu 3 razy dziennie.
Kozłek "Valeriana officinalis1" autorstwa Kurt Stüber [1] - caliban.mpiz-koeln.mpg.de/mavica/index.html part of www.biolib.de. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Kozłek

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rodzina:kozłkowate
Rodzaj:kozłek
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź