Lukrecja korzeń - Ekologia.pl
Ekologia.pl Wiedza Atlas ziół Zioła rośliny rośliny naczyniowe rośliny nasienne okrytonasienne bobowce bobowate lukrecja Lukrecja korzeń
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Lukrecja korzeń (Liquiritiae Radix)

Lukrecja
Spis treści
Występowanie

Występuje w środkowej i zachodniej części Azji, Libii, Mongolii, na Kaukazie oraz Syberii. Rośnie również we wschodniej oraz południowej Europie. Roślina ta uprawiana jest w wielu miejscach na świecie.

Wygląd

Łodyga rośliny dorasta do 1,8 m wysokości. Kłącze rośliny jest mocne i ma długość ok 1,5-2 m. Liście mają barwę ciemnozieloną, są nieparzystopierzaste. Kwiaty mają barwę od jasnoliliowej do niebieskofioletowej. Zebrane są w wyprostowane, wydłużone grona. Owoc to 3-6 nasienny strąk.

Zbiór

Korzenie wykopuje się jesienią lub wczesną wiosną. Zbiera się kłącza z roślin trzy lub czteroletnich. Po zebraniu surowca należy go umyć, zdjąć korę i wysuszyć w temperaturze do 35 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Surowiec ma działanie rozkurczające. Naukowcy odkryli, że korzeń lukrecji przeciwdziała czerniakowi – nowotworowi skóry. Za hamowanie rozrostu komórek nowotworowych odpowiadają składniki znajdujące się w roślinie, należy do nich na przykład izoanguston. Lukrecja posiada właściwości przeciwpróchnicze, hamuje również rozwój bakterii w jamie ustnej. Stosowana jest również w nieżytach układu oddechowego, ponieważ łagodzi kaszel i chrypkę. Wykorzystywana jest pomocniczo do leczenia takich schorzeń jak astma czy zapalenie oskrzeli. Ma działanie przeczyszczające oraz moczopędne. Sprawdza się doskonale w nieżytach przewodu pokarmowego, ma działanie przeciwwrzodowe (żołądek, dwunastnica), przeciwzapalne, pomaga we wzdęciach oraz kolkach jelitowych, wyściela błonę śluzową żołądka oraz jelit działając ochronnie na te narządy. Sprawdza się również w leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego. Jest składnikiem wielu herbat i preparatów stosowanych w niestrawności. Surowiec warto stosować w celu ochrony wątroby, sprawdza się w leczeniu stłuszczenia wątroby. Lukrecja ochrania także wątrobę przed następstwem zatruć toksynami takimi jak metale ciężkie. Posiada właściwości łagodzące bóle artretyczne oraz reumatyczne. Lukrecja wykorzystywana jest również do leczenia autoimmunologicznych chorób układowych oraz skórnych.

Praktyczne zastosowanie

Napar na wrzody żołądka, polecany przy nieżytach żołądka

Składniki:
1 łyżka suszonego korzenia lukrecji
Woda

Susz zalać szklanką wrzącej wody i zostawić pod przykryciem na około 15-20 minut. Przecedzić. Pić po łyżce naparu 3-5 razy dziennie.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Lukrecja rodzaj Glycyrrhiza sp. wysoka rozgałęziona łodyga, liście naprzemianległe, pierzastodzielne, listki owalne, liście ogonkowe, różowe motylkowe kwiaty zebrane w grona, owoce to strąki, korzeń lekko podnosi ciśnienie krwi, działa antyalergicznie, immunostymulująco, przeciwłojotokowo, wykrztuśnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, moczopędnie, przeciwobrzękowo, redukująco zaczerwienienia, antyoksydacyjnie i łagodząco, nawilża skórę, łagodzi łuszczycę i AZS, przyprawa do słodyczy i likierów.