Lukrecja korzeń (Liquiritiae Radix)

"Palo de regaliz" autorstwa Tamorlan - Praca własna. Licencja CC BY 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.
Występuje w środkowej i zachodniej części Azji, Libii, Mongolii, na Kaukazie oraz Syberii. Rośnie również we wschodniej oraz południowej Europie. Roślina ta uprawiana jest w wielu miejscach na świecie.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Łodyga rośliny dorasta do 1,8 m wysokości. Kłącze rośliny jest mocne i ma długość ok 1,5-2 m. Liście mają barwę ciemnozieloną, są nieparzystopierzaste. Kwiaty mają barwę od jasnoliliowej do niebieskofioletowej. Zebrane są w wyprostowane, wydłużone grona. Owoc to 3-6 nasienny strąk.

Czy wiesz, że...Lukrecja jest popularnym środkiem spożywczym, który wykorzystuje się podczas produkcji cukierków. Mają one czarną barwę i bardzo charakterystyczny smak. Najczęściej wykorzystuje się ją w produkcji słodyczy w krajach skandynawskich.

Lukrecja to składnik uwielbianych na całym świecie żelków. Jest również składnikiem wyrobów alkoholowych.

Roślina ta jest również szeroko wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym. Jest między innymi składnikiem produktów do mycia twarzy i włosów. Niektóre kosmetyki zawierające ją w swoim składzie są wykorzystywane do leczenia takich dolegliwości jak łuszczyca czy skórne zmiany atopowe.

Lukrecja jest wykorzystywana jako dodatek smakowy w przemyśle tytoniowym.
Lukrecja występuje nie tylko w formie suszu, można ją kupić również w postaci pastylek do ssania, nalewek, tabletek czy kapsułek.

Zbiór

Korzenie wykopuje się jesienią lub wczesną wiosną. Zbiera się kłącza z roślin trzy lub czteroletnich. Po zebraniu surowca należy go umyć, zdjąć korę i wysuszyć w temperaturze do 35 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Surowiec ma działanie rozkurczające. Naukowcy odkryli, że korzeń lukrecji przeciwdziała czerniakowi – nowotworowi skóry. Za hamowanie rozrostu komórek nowotworowych odpowiadają składniki znajdujące się w roślinie, należy do nich na przykład izoanguston. Lukrecja posiada właściwości przeciwpróchnicze, hamuje również rozwój bakterii w jamie ustnej. Stosowana jest również w nieżytach układu oddechowego, ponieważ łagodzi kaszel i chrypkę. Wykorzystywana jest pomocniczo do leczenia takich schorzeń jak astma czy zapalenie oskrzeli. Ma działanie przeczyszczające oraz moczopędne. Sprawdza się doskonale w nieżytach przewodu pokarmowego, ma działanie przeciwwrzodowe (żołądek, dwunastnica), przeciwzapalne, pomaga we wzdęciach oraz kolkach jelitowych, wyściela błonę śluzową żołądka oraz jelit działając ochronnie na te narządy. Sprawdza się również w leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego. Jest składnikiem wielu herbat i preparatów stosowanych w niestrawności. Surowiec warto stosować w celu ochrony wątroby, sprawdza się w leczeniu stłuszczenia wątroby. Lukrecja ochrania także wątrobę przed następstwem zatruć toksynami takimi jak metale ciężkie. Posiada właściwości łagodzące bóle artretyczne oraz reumatyczne. Lukrecja wykorzystywana jest również do leczenia autoimmunologicznych chorób układowych oraz skórnych.

Praktyczne zastosowanie

Napar na wrzody żołądka, polecany przy nieżytach żołądka

Składniki:
1 łyżka suszonego korzenia lukrecji
Woda

Susz zalać szklanką wrzącej wody i zostawić pod przykryciem na około 15-20 minut. Przecedzić. Pić po łyżce naparu 3-5 razy dziennie.
Lukrecja "Palo de regaliz" autorstwa Tamorlan - Praca własna. Licencja CC BY 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Lukrecja

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:bobowce
Rodzina:bobowate
Rodzaj:lukrecja
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź