Malwa czarna kwiat (Malvae arb. Flores)

"Alcea rosea - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-009" autorstwa Franz Eugen Köhler, Köhler's Medizinal-Pflanzen - List of Koehler Images. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.
Uznaje się, że roślina ta pochodzi najprawdopodobniej z Półwyspu Bałkańskiego. Dzisiaj jest to gatunek tylko i wyłącznie uprawiany, nie występuje już w formie naturalnej.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Roślina dorasta do 2,25 m wysokości. Ma prostą, grubą, pojedynczą łodygę i jest owłosiona na całej długości. Liście dzielą się na liście dolne – siedmioklapowe oraz górne – pięcioklapowe. Kwiaty mają barwę białą, różową, czerwoną, aż do czarnej. Ich średnica to 10 cm, zebrane są w kwiatostany. Owoc to rozłupnia, która rozpada się na rozłupki.

Czy wiesz, że...Malwa to roślina doceniania w przemyśle kosmetycznym. Dzięki właściwościom nawilżającym oraz kojącym skórę, wykorzystywana jest do produkcji kremów, toników i innych kosmetyków oczyszczających skórę.

Płatki kwiatów rośliny używane są w charakterze barwnika, stosuje się je między innymi do barwienia alkoholi – wina i likerów.

Roślina ta znana jest również pod innymi nazwami: malwa lekarska, topolówka, prawoślaz ogrodowy czy czarna róża.

Malwa była rośliną uprawną w starożytnej Grecji oraz starożytnym Rzymie.

Suszone korony kwiatów sprawdzają się jako przyprawa dodawana do pierników. Można je również wykorzystywać jako składnik sałatek i innych ciast oraz deserów.


Zbiór

Surowiec zbiera się albo z kielichami, albo bez nich. Kwiaty przeznaczone do zbiorów muszą być świeżo rozwinięte, zbiera się je w miesiącu lipcu lub sierpniu. Należy zbierać je podczas słonecznej pogody. Po zebraniu należy je wysuszyć w przewiewnym i zacienionym miejscu.

Właściwości lecznicze

Malwa to roślina, którą warto stosować w nieżytach dolnych dróg oddechowych. Dzięki zawartym w roślinie śluzom, spożywanie malwy pomaga powlekać błonę śluzową gardła oraz jamy ustnej, a więc ochraniać odpowiednio te części układu oddechowego. Kwiaty osłabiają również kaszel, poleca się je stosować przede wszystkim w kaszlu suchym, pomagają również leczyć chrypkę. Śluzy wykorzystywane są również do powlekania błony śluzowej żołądka, dzięki temu działają na ten narząd ochronnie. Roślina pomaga niwelować bóle żołądka, jej działanie jest podobne do ochronnego działania siemienia lnianego. Kwiat malwy polecany jest na wiele kobiecych dolegliwości, pomaga bowiem regulować krwawienia miesiączkowe, korzystnie wpływa na gospodarkę hormonalną, pomaga w upławach. Stosuje się go również w nieprzyjemnych dolegliwościach związanych z okresem przekwitania. Surowiec ten wykorzystywany jest również do leczenia nieprzyjemnych dolegliwości oczu, takich jak pieczenie czy zmęczenie, wystarczy zastosować okłady z kwiatu malwy, by szybko poczuć wyraźną ulgę. Stosowany jest również do leczenia innych chorób oczu, między innymi oparzeń oraz stanów zapalnych. Wykorzystuje się go również  w urazach chemicznych i mechanicznych oczu. W formie okładów malwa stosowana jest również do leczenia wielu dolegliwości skórnych.

Praktyczne zastosowanie

Odwar polecany na schorzenia układu oddechowego

Składniki:
1 łyżka kwiatów malwy czarnej
Woda

Kwiaty zalać gorącą wodą i zostawić pod przykryciem na pół godziny. Następnie gotować przez 3 minuty pod przykryciem. Odstawić do naciągnięcia na 10 minut. Przecedzić.
Malwa "Alcea rosea - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-009" autorstwa Franz Eugen Köhler, Köhler's Medizinal-Pflanzen - List of Koehler Images. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Malwa

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:ślazowce
Rodzina:ślazowate
Rodzaj:malwa
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź