Malwa dzika kwiat, ziele (Malvaesilv. Flores, Herba)

Nazywany/a też: malwa leśna, ślaz zajęczy, ślaz gęsi, ślaz polny, ślazik

W formie naturalnej występuje w Europie, dużej części Azji oraz Afryce Północnej. Jest gatunkiem szeroko rozprzestrzenionym, występuje w tej formie na Azorach oraz w innych miejscach na świecie. W Polsce roślinę spotkać można na terenach niżowych oraz w niższych partiach gór. Jako roślina uprawna występuje w wielu krajach na całym świecie.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Łodyga dorasta do 1 m wysokości, jest owłosiona, posiada pędy boczne, którą są albo wzniesione, albo pokładające się. Liście są owłosione z obu stron, mają kształt okrągławy. Są 3-,5- lub 7- dłoniastoklapowane. Płatki kwiatów mają barwę purpurowo-fioletową lub czarnofioletową, na ich powierzchni występują trzy ciemne prążki. Kwiaty są dosyć duże, osiągają do 6 cm średnicy. Owoc to rozłupnia, która składa się z rozłupek o okrągłych brzegach.

Czy wiesz, że...Malwa dzika dawniej spożywana była jako jarzyna. Z liści i pędów gotowano zupę ziołową. Suszone liście były składnikiem herbat, natomiast kwiaty dodawano do sałatek.

Kwiaty rośliny są zapylane przed owady. Jest rośliną miododajną.

Roślina zaliczana jest do roślin ozdobnych, uprawia się ją w wielu przydomowych ogródkach. Kwiaty uprawne mają barwę od białej, przez niebieską aż do ciemnopurpurowej.

Zbiór

Kwiaty zbiera się w okresie ich zakwitania, czyli od czerwca do sierpnia. Zbiory przeprowadza się ręcznie, zbiera się kwiaty bez szypułek, należy być bardzo ostrożnym, by nie zgnieść koron kwiatów. Po zbiorach surowiec należy wysuszyć w zacienionym i przewiewnym miejscu.

Właściwości lecznicze

Roślina ma działanie ochronne na górne drogi oddechowe, stosuje się ją zarówno w nieżytach, jak również wszelkich stanach zapalnych. Wykorzystywana jest do leczenia takich dolegliwości jak chrypka, kaszel, podrażnienie gardła. Pomaga odkrztuszać zalegającą wydzielinę i zmniejsza ogólny stan zapalny dróg oddechowych. Dzięki naturalnie występującym w roślinie śluzom, działa ochronnie na przewód pokarmowy, niweluje podrażnienia żołądka i jelit, reguluje również wypróżnienia – działa dobroczynnie zarówno w przypadku zaparć, jak i biegunek. Malwa wykorzystywana jest do leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy, pomaga w zaburzeniach trawienia. Sprawdza się pomocniczo w nieżytach dróg moczowych. Wykorzystuję się ją również w sposób zewnętrzny, działa przeciwzapalnie i ochronnie na skórę. Sprawdza się przede wszystkim w formie okładów na podrażnione i zmęczone oczy, a także do leczenia ran na skórze takich jak wrzody czy egzemy. Można z niej przyrządzić płukanki na stany zapalane gardła i jamy ustnej. A także te przeznaczone do płukania miejsc intymnych, które są pomocne w upławach oraz nadżerkach. Kwiaty malwy uszczelniają naczynia krwionośne, poprawiają również przepływ krwi w małych naczyniach krwionośnych.

Praktyczne zastosowanie

Napar na stany zapalne górnych dróg oddechowych

Składniki:
10 g kwiatów malwy dzikiej
Woda

Kwiaty zalać połową szklanki wrzącej wody. Pozostawić pod przykryciem na kwadrans. Odcedzić. Pić co godzinę po jednej łyżeczce.
Malwa dzika "Malva sylvestris Solana del Pino". Licencja: CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Malwa dzika

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:ślazowce
Rodzina:ślazowate
Rodzaj:malwa
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź