Marzanka wonna ziele (Asperulae Odor. Herba)

By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Miejsca naturalnego występowania rośliny to Europa, Azja oraz tereny o klimacie suboceanicznym. Roślina rozprzestrzeniła się na wielu innych terenach w wielu rejonach świata, w których panuje klimat umiarkowany. W Polsce jest rośliną pospolitą na terenach niżowych.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Roślina dorasta do 30 cm wysokości, wytwarza pędy, które pachną sianem. Zapach ten jest rezultatem ulatniania się kumaryny. Łodyga jest czterokanciasta i naga. Liście mają kształt lancetowaty i barwę ciemnozieloną. Kwiaty małe, mają barwę białą, zebrane są w podbaldachy. Owoc to rozłupnia, która rozpada się na dwie rozłupki pokryte haczykowatymi szczecinkami.

Czy wiesz, że...Ziele marzanki nie może być stosowane przez kobiety ciężarne, ponieważ może spowodować poronienie.

Zbyt duże dawki są również niebezpieczne dla zdrowych osób, ponieważ mogą spowodować bóle i zawroty głowy.

Ziele stosowane jako przyprawa musi być świeże, ponieważ właśnie w tym stanie jego zapach jest najsilniejszy. Jeżeli ziele będziemy chcieli wysuszyć, wówczas należy zrobić to prawidłowo, w przeciwnym wypadku straci swój wspaniały aromat i smak.

Marzanka wykorzystywana jest do zwalczania moli. Stosuje się ją również do nadawania odpowiedniego aromatu wódkom, winom oraz tytoniu.

Roślina świetnie nadaje się również do aromatyzowania herbaty, wystarczy wrzucić pędy rośliny do herbaty na pewien czas, a potem po prostu je wyjąć.

Marzanka uprawiana była przez Benedyktynów w IX wieku, wykorzystywana była wówczas jako roślina lecznicza i przyprawowa.

Zbiór

Surowiec zbiera się przed okresem kwitnienia rośliny. Zbiory należy przeprowadzić w pogodny dzień. Suszenie przeprowadza się w zacienionym i przewiewnym miejscu.

Właściwości lecznicze

Marzanka działa przeciwbakteryjnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie układu moczowego oraz pokarmowego, działa więc przeciwbólowo. Polecana jest również w innych dolegliwościach układu pokarmowego, ponieważ pobudza trawienie oraz przemianę materii. Surowiec ten posiada również działanie uspokajające, dlatego często stosują się go przy nerwicach wegetatywnych oraz w zaburzeniach snu, a także do wyciszenia organizmu w stanach nadmiernego pobudzenia. Jest odpowiedzialny za poprawę krążenia krwi oraz obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Roślinę wykorzystuje się również do leczenia chorób układu moczowego, na przykład do leczenia kamicy żółciowej. Działa przeciwbólowo – pomaga w migrenach. Stosuje się ją również do leczenia chorób reumatycznych. Pomaga w walce z hemoroidami odbytu, likwiduje stany zapalane w okolicy odbytu. Leczy dolegliwości związane z wątrobą, niemniej jednak surowiec nie może być wykorzystywany w dużych dawkach w długim okresie leczenia, ponieważ może uszkodzić wątrobę. Długotrwałe stosowanie rośliny należy skonsultować z lekarzem. Marzankę wykorzystuje się również zewnętrznie do leczenia stanów zapalnych skóry oraz czyraków.

Praktyczne zastosowanie

Napar z marzanki na dolegliwości układu pokarmowego

Składniki:
1 łyżeczka ziela mrzanki
Woda

Ziele zalać szklanką wrzącej wody. Odstawić do naciągnięcia pod przykryciem na około 10 minut. Pić po 1 łyżeczce 2-3 razy dziennie.
Mrzanka wonna By Jerzy Opioła (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Mrzanka wonna
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź