Melisa liść, ziele (Melissae Folia, Herba)

"Melissa officinalis 002" autorstwa H. Zell - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.
Występuje w krajach Afryki Północnej (Madera, Tunezja, Maroko, Wyspy Kanaryjskie), a także w Europie Południowej oraz na terenach Azji (Pakistan, środkowa i zachodnia Azja, Kaukaz). Gatunek rozprzestrzenił się również na inne tereny. Roślina uprawiana jest na całym świecie.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Roślina może osiągać do 60 cm wysokości. Łodyga  jest rozgałęziona, czterokanciasta, bogato ulistniona. Liśce mają silny, miły, cytrynowy zapach oraz korzenny smak. Są wyraźnie unerwione, ułożone naprzeciwlegle. Kwiaty mają barwę różową, żółtawobiałą lub jasnoniebieską. Rozkwitają w miejscu połączenia liści z  łodygą.

Czy wiesz, że...Świeże liście melisy dodaje się do wielu potraw, jej cytrynowy aromat może zastępować trawę cytrynową. Świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek, zup, potraw rybnych, sosów, lemoniad, napojów mlecznych i wielu innych.

Melisa to roślina miododajna, która jest bardzo lubiana przez pszczoły.
Liście melisy należy przechowywać w zamkniętych, ciemnych naczyniach, które powinny być niewiele większe od przechowywanej ilości przyprawy.

Inhalacje z melisy polecane są w alergiach oraz kaszlu, można je stosować również u dzieci, oczywiście pod opieką dorosłych.

Melisa wykorzystywana jest jako naturalny specyfik w kosmetyce domowej. Służy do płukania włosów, polecana jest przede wszystkim do jasnych włosów. Pomaga również w łupieżu.

Melisa uprawiana w przydomowym ogródku musi bezwzględnie zostać zabezpieczona na okres zimowy, ponieważ jest bardzo wrażliwa na mróz. Należy nakryć ją liśćmi lub gałęziami.

Zbiór

Surowiec należy zbierać w czasie chłodnej pogody, gdy jest sucho, najlepiej w godzinach południowych, ponieważ właśnie wtedy liście posiadają najwyższą zawartość olejku lotnego. Suszenie należy przeprowadzić w zacienionym miejscu, liście powinny być ułożone cienką warstwą.

Właściwości lecznicze

Roślina posiada wiele wspaniałych właściwości, znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości uspokajających, pomaga zasypiać oraz łagodzić stres. Najlepsze działanie uspokajające melisy odnotowuje się w przypadku przygotowania z niej nalewki. Melisa wykorzystywana jest w terapii pacjentów, którzy chorują na depresję oraz nerwice, na przykład nerwice serca. Sprawdza się także w leczeniu zaburzeń trawienia, zwiększa w niewielkim stopniu wydzielanie kwasów żołądkowych, a więc ułatwia trawienie jedzenia, pobudza także apetyt. Poleca się ją stosować w przypadku wystąpienia skurczów żołądka czy jelit, działa także wiatropędnie. Melisa leczy również choroby wirusowe, stosowana jest przede wszystkim do leczenia opryszczki. Działa przeciwbólowo, stosuje się ją do niwelowania bólów głowy oraz bólów miesiączkowych. Pomaga wzmagać krwawienie menstruacyjne, dlatego często stosuje się ją do wywołania krwawień. Surowiec działa przeciwalergicznie, łagodzi objawy astmy. Można go również stosować w sposób zewnętrzny – łagodzi ukąszenia owadów, a także bolesne obrzęki.

Praktyczne zastosowanie

Napar uspokajający z melisy

Składniki:
1  łyżka suszonych liści melisy    
Woda

Liście zalać szklanką wrzącej wody. Pozostawić na 10-15 minut do naciągnięcia. Przecedzić.
Melisa "Melissa officinalis 002" autorstwa H. Zell - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons.

Galeria zdjęć

Melisa

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rodzina:jasnotowate
Rodzaj:melisa
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź