Krajem pochodzenia nawłoci pospolitej jest Azja Mniejsza. Współcześnie nawłoć pospolita porasta strefę umiarkowaną Azji i Europę. W Polsce jest rośliną pospolitą.
Roślina ma działanie przeciwzapalne, działa również antydrobnoustrojowo. Wykorzystuje się ją do oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji. Służy także do terapii pomocniczych w chorobach reumatycznych oraz zbyt wysokim ciśnieniu. Surowiec wykorzystywany jest do leczenia problemów związanych z układem pokarmowym – pomaga niwelować nieżyty żołądka i jelit, sprawdza się w przypadku nadmiernej fermentacji w jelitach. Działa uszczelniająco na naczynia krwionośne. Dzięki właściwościom pomagającym usuwać szkodliwe produkty przemiany materii, nawłoć stosowana jest do leczenia chorób autoimunnologicznych. Jest również pomocna w ogólnych kuracjach odtruwających cały organizm. Może być stosowana również w sposób zewnętrzny, sprawdza się wówczas w leczeniu nieżytów gardła oraz całej jamy ustnej, a także w leczeniu owrzodzeń i stanów zapalnych skóry. Świetnie sprawdza się również do leczenia skóry łojotokowej oraz trądzikowej, wystarczy przecierać twarz naparem z nawłoci. Dzięki działaniu ściągającemu często wykorzystuje się surowiec do leczenia stanów zapalnych miejsc intymnych.
Składniki:
Wygląd
Łodyga nawłoci pospolitej wznosi się ku górze i osiąga do 100 cm wysokości. Może być naga lub owłosiona w niewielkim stopniu, w środku jest pusta. Liście mają kształt eliptyczny lub jajowaty, zwężają się przy łodydze w ogonek, są rzadko owłosione. Kwiaty są niewielkie, zebrane w koszyczki, mają barwę żółtą. Kwiaty brzeżne są żeńskie, kwiaty środkowe są obupłciowe. Owoc to niełupki z puchem kielichowym.Zbiór
Surowiec należy zbierać w okresie kwitnienia (od lipca do września), a następnie wysuszyć w naturalny sposób.Właściwości lecznicze
Nawłoć ma działanie moczopędne, dlatego poleca się stosować ten surowiec we wszelkiego rodzaju infekcjach związanych z układem moczowym, miedzy innymi w zapaleniu dróg moczowych oraz pęcherza moczowego. Sprawdza się również, jako środek pomocniczy do leczenia kamicy moczowej. Działa spazmolitycznie, dzięki temu pomaga usuwać piasek z dróg moczowych.Roślina ma działanie przeciwzapalne, działa również antydrobnoustrojowo. Wykorzystuje się ją do oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji. Służy także do terapii pomocniczych w chorobach reumatycznych oraz zbyt wysokim ciśnieniu. Surowiec wykorzystywany jest do leczenia problemów związanych z układem pokarmowym – pomaga niwelować nieżyty żołądka i jelit, sprawdza się w przypadku nadmiernej fermentacji w jelitach. Działa uszczelniająco na naczynia krwionośne. Dzięki właściwościom pomagającym usuwać szkodliwe produkty przemiany materii, nawłoć stosowana jest do leczenia chorób autoimunnologicznych. Jest również pomocna w ogólnych kuracjach odtruwających cały organizm. Może być stosowana również w sposób zewnętrzny, sprawdza się wówczas w leczeniu nieżytów gardła oraz całej jamy ustnej, a także w leczeniu owrzodzeń i stanów zapalnych skóry. Świetnie sprawdza się również do leczenia skóry łojotokowej oraz trądzikowej, wystarczy przecierać twarz naparem z nawłoci. Dzięki działaniu ściągającemu często wykorzystuje się surowiec do leczenia stanów zapalnych miejsc intymnych.
Praktyczne zastosowanie
Napar z nawłoci działający moczopędnie, polecany również do płukania jamy ustnej w stanach zapalnychSkładniki:
- 1-2 łyżki ziela nawłoci
- Szklanka wody