Nawłoć pospolita ziele (Solidago virgaurea)

Nazywany/a też: mimoza, złota dziewica, złota rózga, złotnik, głowienki czerwone, urasz

Fot. OliBac[CC BY 2.0 ], Flickr.com
Krajem pochodzenia nawłoci pospolitej jest Azja Mniejsza. Współcześnie nawłoć pospolita porasta strefę umiarkowaną Azji i Europę. W Polsce jest rośliną pospolitą.

  1. Wygląd
  2. Zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Łodyga nawłoci pospolitej wznosi się ku górze i osiąga do 100 cm wysokości. Może być naga lub owłosiona w niewielkim stopniu, w środku jest pusta. Liście mają kształt eliptyczny lub jajowaty, zwężają się przy łodydze w ogonek, są rzadko owłosione. Kwiaty są niewielkie, zebrane w koszyczki, mają barwę żółtą. Kwiaty brzeżne są żeńskie, kwiaty środkowe są obupłciowe. Owoc to niełupki z puchem kielichowym.

Czy wiesz, że...
  • Nawłoć to roślina miododajna. W sklepach znaleźć można miód nawłociowy.
  • Jest to roślina, która jest szkodliwa dla bydła domowego – może powodować zatrucia.
  • W celu wzmocnienia organizmu poleca się kąpiel z dodatkiem nawłoci. Taka kąpiel świetnie działa również na zwiotczałe i zmęczone mięśnie.
  • Liście nawłoci można parzyć zamiast herbaty. W kuchni mogą być wykorzystywane również, jako dodatek do chleba.
  • Nawłoć była wykorzystywana już w XVI wieku w Polsce, jako środek moczopędny, gojący rany oraz do profilaktyki kamieni.
  • Surowiec można zbierać zarówno ze stanowisk naturalnych, jak również z własnych upraw.
  • Nawłoć można spotkać praktycznie wszędzie, rośnie  na wrzosowiskach i łąkach, polanach, w zaroślach oraz na miedzach.

Zbiór

Surowiec należy zbierać w okresie kwitnienia (od lipca do września), a następnie wysuszyć w naturalny sposób.

Właściwości lecznicze

Nawłoć ma działanie moczopędne, dlatego poleca się stosować ten surowiec we wszelkiego rodzaju infekcjach związanych z układem moczowym, miedzy innymi w zapaleniu dróg moczowych oraz pęcherza moczowego. Sprawdza się również, jako środek pomocniczy do leczenia kamicy moczowej. Działa spazmolitycznie, dzięki temu pomaga usuwać piasek z dróg moczowych.

Roślina ma działanie przeciwzapalne, działa również antydrobnoustrojowo. Wykorzystuje się ją do oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji. Służy także do terapii pomocniczych w chorobach reumatycznych oraz zbyt wysokim ciśnieniu. Surowiec wykorzystywany jest do leczenia problemów związanych z układem pokarmowym – pomaga niwelować nieżyty żołądka i jelit, sprawdza się w przypadku nadmiernej fermentacji w jelitach. Działa uszczelniająco na naczynia krwionośne. Dzięki właściwościom pomagającym usuwać szkodliwe produkty przemiany materii, nawłoć stosowana jest do leczenia chorób autoimunnologicznych. Jest również pomocna w ogólnych kuracjach odtruwających cały organizm. Może być stosowana również w sposób zewnętrzny, sprawdza się wówczas w leczeniu nieżytów gardła oraz całej jamy ustnej, a także w leczeniu owrzodzeń i stanów zapalnych skóry. Świetnie sprawdza się również do leczenia skóry łojotokowej oraz trądzikowej, wystarczy przecierać twarz naparem z nawłoci. Dzięki działaniu ściągającemu często wykorzystuje się surowiec do leczenia stanów zapalnych miejsc intymnych.

Praktyczne zastosowanie

Napar z nawłoci działający moczopędnie, polecany również do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych

Składniki:
  • 1-2 łyżki ziela nawłoci
  • Szklanka wody
Nawłoć zalać szklanką gorącej wody i zostawić pod przykryciem na 15 minut. Ostudzić. Napar należy pić na zimno. Do płukania używać również na zimno.
Fot. OliBac[CC BY 2.0 ], Flickr.com Fot. OliBac[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Galeria zdjęć

Fot. OliBac[CC BY 2.0 ], Flickr.com
Nawłoć pospolita - kwiatostan. Fot. OliBac[CC BY 2.0 ], Flickr.com

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:astrowce
Rodzina:astrowate
Podrodzina:Asteroideae
Rodzaj:nawłoć
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź