Rabarbar dłoniasty (Rheum palmatum)

Nazywany/a też: rabarbara, raberber, rabarbar palczasty, raputnica, rhaberbara, rombarmar, rubarbar, rubarbara, rumbarbarum, rzewień chiński, rzewień palczasty

Rheum palmatum. By Nancy (originally posted to Flickr as Rhubarb Flower) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Rabarbar dłoniasty pochodzi z Azji – z terenów północno-zachodnich Chin i północno-wschodniego Tybetu. Rośnie tam na dużych wysokościach (2500 - 3200 m). W formie dzikiej występuje na terenie Włoch. Jest rośliną uprawianą w wielu krajach na całym świecie, także w Polsce.

 1. Wygląd
 2. Uprawa i zbiór
 3. Właściwości lecznicze
 4. Praktyczne zastosowanie
 5. Systematyka
 6. Galeria zdjęć

Wygląd

Roślina dorasta do 2 m wysokości. Liście są owłosione, duże, mają kształt sercowaty. Kwiaty są niewielkie. Zebrane są w wiechę. Mają barwę zieloną.

Czy wiesz, że...
 • Roślina nie może być stosowana w przypadku piasku w moczu oraz kamicy moczowej.
 • Do celów leczniczych wykorzystuje się rabarbar dłoniasty a nie kompotowy (często znaleźć go można w przydomowych ogródkach). Właściwości rabarbaru azjatyckiego (rabarbar dłoniasty) są zdecydowanie lepsze.
 • Rabarbar dłoniasty nie jest rośliną przeznaczoną do długiego stosowania, gdyż może spowodować utratę ważnych dla organizmu elektrolitów, a także wytworzyć kamienie szczawianowe.
 • Liście rośliny mogą być smacznym dodatkiem do sałatek, zup, sosów i wielu innych potraw.
 • Rabarbar dłoniasty jest jednym ze składników proszku troistego, który stosowany jest na różnorodne problemy z układem trawiennym. Skład proszku określa Farmakopea Polska. Proszek jest produkowany na skalę przemysłową.

Uprawa i zbiór

Rzewień dłoniasty lubi stanowiska nasłonecznione lub częściowo osłonięte od słońca. Gleba powinna być wilgotna oraz często nawożona, w przeciwnym razie liście rośliny mogą po prostu wyschnąć. Przekwitające kwiatostany należy usuwać. Jest rośliną mrozoodporną.

Zbiory surowca, czyli korzeni przeprowadza się po trzech latach uprawy rośliny. Zebrane korzenie należy umyć i okorować, a następnie pociąć na małe, podłużne kawałki, które umożliwiają szybsze wyschnięcie. Suszenie należy przeprowadzić w suszarni w temperaturze do 40 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Rzewień dłoniasty (korzeń) ma wiele właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim wykorzystuje się go do leczenia problemów układu trawiennego. Sprawdza się bowiem w leczeniu braku łaknienia, nieżytów żołądka i jelit, lekkich biegunek, niedokwaśności oraz bólów  brzucha. Głównie jednak sprawdza się w leczeniu zaparć, także tych spowodowanych długotrwałym unieruchomieniem pacjenta. Rabarbar zwiększa bowiem ruchy perystaltyczne jelit, dzięki temu wypróżnienie się jest łatwiejsze. Surowiec sprawdza się także w leczeniu otyłości, dzięki działaniu przeczyszczającemu. Żółciopędne działanie surowca sprawdza się w leczeniu zaburzeń wydzielania żółci, chorób wątroby i kamicy żółciowej. Wykorzystuje się go również do leczenia chorób układu oddechowego, w  tym przede wszystkim gruźlicy i astmy. Rabarbar wykazuje również działanie bakteriobójcze oraz ściągające.

Praktyczne zastosowanie

Odwar na przeczyszczenie organizmu

Składniki:
 • 1 łyżka rozdrobnionego korzenia rzewienia
 • Woda

Korzeń zalać szklanką ciepłej wody i gotować przez około 5 minut pod przykryciem. Odstawić do naciągnięcia na około 15 minut. Przecedzić. Pić pół szklanki odwaru 2-3 razy dziennie.
Rheum palmatum. By Nancy (originally posted to Flickr as Rhubarb Flower) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons Rheum palmatum. By Nancy (originally posted to Flickr as Rhubarb Flower) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Rheum palmatum. By Nancy (originally posted to Flickr as Rhubarb Flower) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Rabarbar dłoniasty - By Zahnradzacken (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rodzina:rdestowate
Rodzaj:rabarbar
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź