Rutwica lekarska (Galega officinalis)

Nazywany/a też: kozia kapusta, kozia ruta, rutka, rutka mlekodajna

Rutwica lekarska. By No machine-readable author provided. Bogdan assumed (based on copyright claims). [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Roślina w formie naturalnej występuje w Afryce Północnej (Maroko, Algieria), Azji (Pakistan) oraz Europie. Jako gatunek rozprzestrzeniony występuje również w innych rejonach. W Polsce jest rośliną rzadko występującą. Można ją znaleźć tylko na południu – występuje w formie gatunku zawleczonego. Ulubione miejsca rośliny to podmokłe łąki, rowy i mokradła.

  1. Wygląd
  2. Uprawa i zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Rozgałęzione łodygi rutwicy lekarskiej dorastają do 60 cm wysokości. Liście są nieparzystopierzaste, mają od 11 do 17 listków o kształcie lancetowatym. Kwiaty rutwicy lekarskiej mają barwę niebieską lub białą (rzadziej), zebrane są w grona. Owoc to strąk.

Czy wiesz, że...
  • Listki rutwicy doskonale nadają się jako dodatek do sałatek. Można z nich przygotować również samodzielną sałatkę. Polecane są przede wszystkim osobom otyłym.
  • Nazwa rośliny pochodzi z języka greckiego i znaczy po prostu "przynosząca mleko".
  • Roślina zwiększa również laktację u zwierząt. Wzrost produkcji mleka może sięgać nawet 30%.
  • Za obniżanie poziomu cukru we krwi odpowiedzialna jest galegina - składnik rośliny. Odkrył ją w roku 1914 doktor Tauret.
  • Galegina wykorzystywana jest nie tylko w lecznictwie. Składnik ten wykorzystuje się również do tworzenia izolacji przemysłowych.

Uprawa i zbiór

Rutwica lubi ciepłe, nasłonecznione i wilgotne miejsca. Mrozy nie są jej straszne, gdyż roślina jest mrozoodporna. Lubi także deszczową pogodę, ponieważ to właśnie podczas deszczu najlepiej się rozwija. Roślina nie lubi jednak nagłych zmian pogodowych takich jak naprzemiennie występujące zimno i ciepło. Gleba dla rutwicy powinna zostać wzbogacona o wapń, azot i próchnicę w okresie wiosennym.

Ziele rutwicy zbiera się latem – w lipcu lub sierpniu. Należy zebrać górne części pędów. Suszenie przeprowadza się w warunkach naturalnych, w zacienionym i przewiewnym miejscu.

Właściwości lecznicze

Rutwica ziele to surowiec zielarski, który posiada wiele cennych właściwości leczniczych. Roślina znana jest przede wszystkim z tego, że przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi, dlatego polecana jest osobom chorym na cukrzycę. Stosuje się ją przede wszystkim jako środek pomocniczy w leczeniu cukrzycy, dzięki któremu można obniżać dawkę leków syntetycznych wykorzystywanych w leczeniu tej choroby. Poleca się ją przede wszystkim w początkowym stadium choroby, w tym również do leczenia dzieci. To właśnie to zioło przyczyniło się do powstania syntetycznego leku na cukrzycę. Rutwica lekarska na laktację to często polecany sposób na pobudzenie wydzielania mleka u matek karmiących. Ziele działa również moczopędnie oraz lekko napotnie. Stosuje się je u osób otyłych oraz w celu poprawienia trawienia. Rutwica właściwości leczniczych nie posiada może nazbyt wiele, niemniej jednak w przypadku tej rośliny liczy się skuteczność w przypadku kilku a nie wielu dolegliwości.

Praktyczne zastosowanie

Napar na zwiększenie laktacji, działający przeciwcukrzycowo

Składniki:
  • 1 łyżeczka suszonego ziela rutwicy
  • Woda

Ziele zalać szklanką wrzącej wody. Pozostawić pod przykryciem na 15 minut. Przecedzić. Pić po pół szklanki naparu 2-3 razy dziennie.
Rutwica lekarska. By No machine-readable author provided. Bogdan assumed (based on copyright claims). [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons Rutwica lekarska. By No machine-readable author provided. Bogdan assumed (based on copyright claims). [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Rutwica lekarska. By No machine-readable author provided. Bogdan assumed (based on copyright claims). [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:bobowce
Rodzina:bobowate
Rodzaj:rutwica
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź