Miejscem pochodzenia szałwii lekarskiej są rejony Morza Śródziemnego. Występuje również w innych miejscach jako gatunek rozprzestrzeniony. Jest rośliną uprawianą w wielu miejscach na świecie.
Zbiory młodych pędów przeprowadza się w okresie, gdy roślina nie wytwarza kwiatów. Pędy należy związać w pęczki i zostawić w tej formie do wysuszenia w ciepłym miejscu. Wyschnięte liście należy zgnieść i przechowywać w zamkniętym pojemniku, w zacienionym miejscu.
Składniki:
Szałwię zalać szklanką wrzącej wody. Przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 100-200 ml naparu.
Wygląd
Szałwia lekarska osiąga do 70 cm wysokości. Jest mocno rozgałęziona. Łodyga i liście są owłosione. Łodyga wznosi się do góry, drewnieje od spodu. Liście mają kształt lancetowaty lub podłużnie owalny. Są barwy szarozielonej lub srebrzystoszarej. Kwiaty mają barwę fioletowoniebieską, są zebrane w nibyokółki, przyjemnie pachną.Uprawa i zbiór
Roślina ta lubi glebę bogatą w azot. Szałwię najlepiej jest posadzić przy jakiejś osłonie - ścianie lub murze. Idealne miejsce to miejsce nasłonecznione, dopuszczalna jest również niewielka ilość cienia. Rośliny nie należy zbyt obficie podlewać, ponieważ nadmiar wody spowoduje jej zwiędnięcie.Zbiory młodych pędów przeprowadza się w okresie, gdy roślina nie wytwarza kwiatów. Pędy należy związać w pęczki i zostawić w tej formie do wysuszenia w ciepłym miejscu. Wyschnięte liście należy zgnieść i przechowywać w zamkniętym pojemniku, w zacienionym miejscu.
Właściwości lecznicze
Roślina sprawdza się w leczeniu problemów z układem trawiennym, usprawnia procesy trawiennie, leczy nieżyty pokarmowe, pomaga likwidować wzdęcia oraz biegunki i nadmierną fermentację w jelitach. Świetnie sprawdza się przy niedokwaśności. Szałwia obniża poziom zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi, dlatego poleca się ją diabetykom i wszystkim osobom, które chcą dbać o swoje zdrowie. Roślina często polecana jest przez ginekologów, ponieważ umożliwia zmniejszenie laktacji. Wykorzystuje się ją także do leczenia samoistnego wycieku pokarmu z piersi, który związany jest z nadprodukcją mleka. Sprawdza się także w leczeniu stanów zapalnych narządów intymnych, do leczenia upławów i świądu. Posiada właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne i ściągające, dlatego często wykorzystuje się ją do leczenia nieżytów gardła, a także płukania jamy ustnej w przypadku występowania aft, owrzodzeń czy zapalenia dziąseł. Ma właściwości przeciwpotne, dlatego wykorzystuje się ją do leczenia nadpotliwości. Szałwia stosowana na skórę pomaga leczyć rany naskórka, czyraki, wysypki i wypryski. Pomoże także w leczeniu zwichnięć i stłuczeń, wystarczy zastosować okłady z liści szałwii. Świeże liście szałwii można żuć, dzięki temu można wzmocnić dziąsła oraz działać profilaktycznie i leczyć paradontozę.Praktyczne zastosowanie
Napar z szałwii na problemy z układem trawiennymSkładniki:
- 2 łyżki szałwii
- Woda
Szałwię zalać szklanką wrzącej wody. Przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 100-200 ml naparu.