Wiązówka błotna (Filipendula ulmaria)

Nazywany/a też: kropidło, kropidło błotne, kozia broda, królowa łąk, tawuła, tawuła błotna, tawuła łąkowa, tawuła szerokolistna

By Frank Vincentz (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
Występuje w Azji i Europie. Jest to gatunek pospolity w Polsce i znaleźć go można w wielu miejscach. Ulubione miejsca rośliny to brzegi wód, zarośla nadrzeczne, rowy i mokre łąki.

  1. Wygląd
  2. Uprawa i zbiór
  3. Właściwości lecznicze
  4. Praktyczne zastosowanie
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Łodyga rośliny jest pusta wewnątrz, wypełniona jest jedynie w części szczytowej. Ma barwę zielonawobrunatną i jest bruzdowana podłużnie. Liście mają podwójne ząbkowanie, od góry są ciemnozielone i nagie, natomiast od spodu są jaśniejsze. Kwiaty zebrane w wiechę. Mają barwę kremowobiałą. Owoc to jednonasienna niełupka, która jest skręcona spiralnie.

Czy wiesz, że...
  • Salicylan po raz pierwszy wyizolowano z wiązówki, a nie z wierzby, jak sądzi większość.
  • Kwiaty wiązówki były dawniej dodawane do miodu pitnego, stanowiły przyprawę.
  • Lekki, wabiący zapach owady, to cecha charakterystyczna kwiatów wiązówki. Dzięki temu zapachowi owady zapylają kwiaty, jednak roślina nie wytwarza nektaru.
  • Wiązówka jest ważnym składnikiem wódek i piwa – wykorzystywana jest do aromatyzowania tych napojów alkoholowych. Można ją wykorzystywać w domu do aromatyzowania likierów i nalewek.
  • Jest rośliną ozdobną, można ją uprawiać. Najlepsze miejsce na uprawę to miejsca nad sztucznymi zbiornikami z wodą.
  • Pyłek z kwiatów wiązówki jest bogaty w witaminę B1, B2, E i C.

Uprawa i zbiór

Jest to roślina mrozoodporna. Idealne miejsce na uprawę to stanowiska słoneczne lub częściowo osłonięte od słońca. Idealna gleba dla rośliny, to gleba, która jest wilgotna. Roślinę rozmnaża się przez podział lub z nasion.

Przeprowadzając zbiory surowców, zbiera się całe kwiatostany. Suszenie należy przeprowadzić w cieniu i temperaturze nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza.

Właściwości lecznicze

Roślina składa się z olejków eterycznych, antocyjanów, flawaonoidów, garbników, kwasów organicznych, soli mineralnych i glikozydów fenolowych.

Wiązówka sprawdza się w leczeniu przeziębienia i grypy, ponieważ działa przeciwgorączkowo i napotnie. Leczy również nieżyty górnych dróg oddechowych. Ma właściwości moczopędne, dlatego wykorzystywana jest do leczenia chorób nerek oraz pęcherza moczowego. Wiązówka błotna działanie ma również wspomagające podczas leczenia chorób reumatyczno-artretycznych oraz nerwobóli. Poleca się stosować okłady z wiązówki bądź też kąpiele lecznicze z dodatkiem odwaru z kwiatów. Roślinę wykorzystuje się również do leczenia nieżytów żołądka, choroby wrzodowej i biegunek.  Nasiadówki z wiązówki doskonale sprawdzają się do leczenia chorób kobiecych, pomagają bowiem leczyć upławy oraz stany zapalne pochwy. Roślina ma również działanie oczyszczające na organizm, uznaje się, że "czyści ona krew". Działa także żółciopędnie, ściągająco i rozkurczowo.

Praktyczne zastosowanie

Napar z kwiatów wiązówki na grypę i przeziębienie, pomocny w schorzeniach układu moczowego

Składniki:
  • 1 łyżka kwiatów
  • Woda

Kwiaty zalać szklanką wrzącej wody. Zostawić do naciągnięcia na 20 minut. Pić po pół szklanki naparu 2-3 razy dziennie.
By Frank Vincentz (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons By Frank Vincentz (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Wiązówka błotna - kwiatostan. By Frank Vincentz (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia CommonsWiązówka błotna. Christian Fischer [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
By Frank Vincentz (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Królestwo:rośliny
Rząd:różowce
Rodzina:różowate
Rodzaj:wiązówka
Atlas ziół - indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź