Huragany - niszczycielki żywioł nad oceanem

HuraganyFot.: Daphne Zaras,- www.nssl.noaa.gov
Fot.: Daphne Zaras, www.nssl.noaa.gov

Cyklony tropikalne, zwane też huraganami (na Atlantyku i wschodnim Pacyfiku) i tajfunami (na zachodnim Pacyfiku) to potężne, niszczycielskie wiry powietrzne o prędkości wiatru przekraczającej przy powierzchni ziemi 118 km/h.Temperatura oceanu

Od 1970 roku temperatura powierzchni oceanów zwiększyła się o ponad 1 stopień Celsjusza, a zawartość pary wodnej nad oceanami wzrosła o około 2% od 1988 roku. Oba te czynniki decydują o powstaniu i sile huraganu.  

Z analizy danych z ostatnich 50 lat wynika, że intensywność i czas trwania huraganów zwiększyły się o około połowę, zwłaszcza od 1970 roku.  Według  badań Marka Saundersa i  Adama Lea  (University College London) wzrost temperatury wód powierzchniowych północnego Atlantyku, spowodował w latach 1996-2005 wzrost liczby huraganów o 40 proc.

Częstotliwość huraganów

Częstotliwość huraganów
Zródło: UCAR


Według stanowiska National Center for Atmosferic  Research nie rośnie tylko siła, lecz również częstotliwość huraganów. W okresie od roku 1900 do 1930 notowano średnio sześć sztormów w sezonie. Średnio cztery osiągały siłę huraganów. W latach 1930 - 1940 średnia roczna sztormów wzrosła do dziesięciu - połowa osiągała siłę huraganów. W latach 1995 - 2005 średnia wyniosła 15 sztormów, z czego osiem osiągnęło siłę huraganu. 

Galeria zdjęć

HuraganyHuraganyHuragany
Ocena (3.7) Oceń:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy