Gwarantowana Tradycyjna Specjalność

Znak ekologiczny - Gwarantowana Tradycyjna Specjalność GTS (Traditional Speciality Guaranted) charakteryzuje wyroby, które produkowane są według ściśle określonej receptury, przy użyciu tradycyjnych surowców. Produkt ze znakiem GTS odróżnia się od innych, podobnych do niego „specyficznym charakterem”.

By na produkcie pojawiła się symbole ekologiczny Gwarantowana Tradycyjna Specjalność, musi spełniać on wymagania:
  • produkt musi być wytwarzany, przetwarzany według tradycyjnej receptury lub tradycyjnymi metodami od co najmniej 30 lat;
  • produkt jest wytwarzany z surowców lub składników, które są tradycyjne;
  • produkt może być wytwarzany na terenie całej Polski, pod warunkiem zachowania specyfikacji i receptury produkcji.

O etykietę ekologiczną GTS mogą ubiegać się produkty rolne przeznaczone do spożycia przez ludzi (płody ziemi, produkty pochodzące z hodowli, rybołówstwa oraz produkty pierwszego przetworzenia, będące w związku z tymi produktami) lub środki spożywcze (m. in. piwo, napoje z ekstraktów roślinnych, czekolada, chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze,  makarony), a także gotowe potrawy. Potrawy nie mogą aplikować o uzyskanie ChNP lub ChOG.


Jak uzyskać oznaczenie ekologiczne GTS? Procedura uzyskania znaku Gwarantowana Tradycyjna Specjalność odbywa się dwuetapowo, a wniosek o przyznanie etykiety GTS może złożyć wyłącznie grupa (producentów lub przetwórców). W pierwszym etapie grupa składa wniosek do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W drugim etapie – jeżeli wniosek został uzgodniony i zaakceptowany przez MRiRW– zostaje on przesłany do Komisji Europejskiej (KE). Komisja Europejska powinna w ciągu 6 miesięcy zakończyć procedurę rozpatrywania wniosku o rejestrację i podjąć stosowną decyzję.  Produkty ubiegające się o znaki unijne, których wnioski zostały zaakceptowane na poziomie krajowym i przekazane do Komisji Europejskiej, do czasu wydania decyzji przez KE, podlegają ochronie na terenie kraju.


ICADA »
« Fairtrade
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Zobacz inne znaki powiązane tematycznie:

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Szukaj znaku, etykiety lub symbolu ekologicznego
>> Zamknij <<