Acanthostracion polygonius (Acanthostracion polygonius)

Acanthostracion polygonius, fot. Jesus Cobaleda/Shutterstock
Acanthostracion polygonius to gatunek tropikalny, zamieszkujący wody Zachodniego Atlantyku od stanu New Jersey (USA) i wysp Bermudzkich do wybrzeża Brazylii, łącznie z wyspami Karaibskimi oraz Antylami. Nie odnotowano jego obecności na Zatoce Meksykańskiej. Acanthostracion polygonius jest stale związany z rejonami raf koralowych, występuje w czystych wodach do głębokości 80 metrów.
  1. Morfologia
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Morfologia

Ciało Acanthostracion polygonius pokrywa wzór zbudowany z sześciokątów, które obramowane są cienką ciemną linią, natomiast środki oraz zewnętrzne części figur są jasne. Ubarwienie ciała jest w odcieniach fioletu oraz błękitu. Osobniki dorosłe osiągają maksymalnie długość 50 cm.

Biologia

Dieta Acanthostracion polygonius składa się głównie z gąbek morskich, osłonic, krewetek oraz koralowców ośmiopromiennych. Ryba ta należy do gatunków rzadkich, mało spotykanych oraz niepospolitych, jednak jest bardzo chętnie spożywaną przez ludzi w formie wędzonej. Gatunek eksploatowany w celach komercyjnych zarówno w rybołówstwie jak i w akwarystyce. Odnotowano przypadki zatrucia toksynami ciguatera po spożyciu mięsa ryb.
Acanthostracion polygonius, fot.  Jesus Cobaleda/Shutterstock Acanthostracion polygonius, fot. Jesus Cobaleda/Shutterstock

Galeria zdjęć

Acanthostracion polygonius, fot.  Brian Lasenby/ShutterstockAcanthostracion polygonius, fot.  Brian Lasenby/Shutterstock
Acanthostracion polygonius, fot.  Jesus Cobaleda/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Kosterowate
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź