Agama błotna (Physignathus cocincinus)

Nazywany/a też: wodnogama indochińska

Fot. Michał Kaczorowski
Smukła jaszczurka o stosunkowo dużej głowie, długich kończynach i bocznie spłaszczonym ogonie, stanowiącym ponad połowę długości ciała. Przez środek grzbietu biegnie niewielki grzebień skórny. W ubarwieniu dominują różne odcienie zieleni, niekiedy może być tez brązowo-zielona, przy czym strona spodnia jest zawsze jaśniejsza. Na ogonie oraz na tułowiu widoczne są nieco ciemniejsze pręgi, a na grzbiecie cienkie, niebieskie paski, najlepiej widoczne u osobników młodych. Samice drobniej zbudowane, są nieznacznie mniejsze od samców.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Występuje w południowej Azji, spotykana m in. w południowej części Chin, Tajlandii oraz w Indochinach.
Czy wiesz, że...
  • Spektakularnemu wyglądowi zawdzięcza popularność w hodowlach amatorskich. Jednak błędy żywieniowe, niewłaściwe warunki utrzymania i zbyt ciasne terraria sprawiają, że jaszczurki te często trafiają do lekarzy weterynarii. Jaszczurki te powinny być trzymane tylko przez doświadczonych terrarystów, przy dobrych warunkach mogą żyć nawet 20 lat.
  • Ubarwieniem i budowa przypomina legwana zielonego, w odróżnieniu od niego żywi się zwierzętami i zasiedla Azję. Jednak podobnie do niego jest gatunkiem konsumpcyjnym, na który polują niektóre tubylcze ludy.

Środowisko i tryb życia

Najczęściej spotykana w nadbrzeżnych zaroślach oraz w lasach, gdzie wyciągnięta na gałęzi wygrzewa się w promieniach słońca. Zagrożona skacze do wody, w której potrafi błyskawicznie się poruszać  (stąd jej druga nazwa: agama wodna). Sprawnie pływa, składając kończyny wzdłuż ciała i poruszając na boki spłaszczonym ogonem, ponadto doskonale nurkuje. Równie szybko porusza się na lądzie, skacząc miedzy gałęziami, a na otwartych przestrzeniach niekiedy biegnie wyprostowana na tylnych kończynach, podobnie jak bazyliszki. Jest płochliwą jaszczurkę, żyje przeważnie w grupach złożonych samca oraz kilku samic zamieszkujących dane terytorium

Rozmnażanie

Do godów dochodzi przeważnie w grudniu i styczniu. Samica kopie gniazdo około 2 miesiące po kopulacji. Jaja są składane do płytkiej jamki wykopanej wilgotnej ziemi, powyżej poziomu wody jednak najczęściej w jej sąsiedztwie. Młode legną się przeważnie po 2-3 miesiącach od złożenia jaj i mierzą wtedy niespełna 15 cm.

Pokarm

Poluje na rozmaite drobne zwierzęta. Podstawą jej diety są wszelkie bezkręgowce, głównie różne gatunki owadów. Poluje także na drobne jaszczurki, żaby oraz pisklęta mniejszych gatunków ptaków. Niekiedy uzupełnia pokarm o owoce lub zielone części roślin, przy czym udział pokarmu roślinnego zależny jest zarówno od wieku jak i osobistych preferencji zwierzęcia.
Agama błotna, Physignathus cocincinus, Chinese Water Dragons Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Agama błotna, Physignathus cocincinus, Chinese Water Dragons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzina:Agamowate
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź