Agama czerwonogłowa (Agama agama)

Średniej wielkości jaszczurka  o smukłej budowie. Uwagę zwracają długie tylne kończyny oraz ogon, stanowiący często aż 2/3 długości ciała jaszczurki. Ubarwienie jest uzależnione od płci oraz wieku. Samice jak i młode samce są szarobrązowe lub szare, często z drobnymi plamkami. Dojrzałe samce są granatowo-niebieskie, seledynowe lub turkusowe a ich głowa i kark przyjmuje piękny pomarańczowy lub jasnoczerwony kolor. Samce są większe od samic.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Występuje na terenie niemal całej Afryki. W związku z tak rozległym terenem występowania wyodrębniono co najmniej 10 podgatunków, różniących się zasięgiem geograficznym, wielkością i szczegółami ubarwienia.
Czy wiesz, że...
  • Piękne ubarwienie samców sprawiło, że gatunek  jest coraz popularniejszy w terrarystyce. Niestety nadal większość jaszczurek tego gatunku oferowana w handlu pochodzi z odłowu w środowisku naturalnym.
  • Jeżeli chcemy trzymać te jaszczurki w terrarium musi być ono możliwie duże, ponadto konieczny jest zakup stadka tych zwierząt. Przy dobrych warunkach utrzymania można obserwować ciekawe zachowania społeczne.

Środowisko i tryb życia

Zasiedla rozmaite środowiska. Często są to tereny suche i kamieniste z krzaczasta roślinnością a także skaliste półpustynie, oraz bogatsze w roślinność obszary na obrzeżach tego typu środowisk. Obfitość pokarmu i kryjówek skłania ją, podobnie jak inne owadożerne gatunki do zamieszkiwania bezpośredniego sąsiedztwa siedzib ludzkich. A zatem bywa spotykana na murkach, w ogrodach, w pobliżu nasypów kolejowych czy dróg. Na niektórych terenach występuje także w pobliżu różnych usypisk skalnych a nawet na terenach nadmorskich. Jest aktywna w ciągu dnia, często wygrzewa się w promieniach słońca, jednak w okresie największej aktywności słonecznej przemieszcza się do cienia, unikając przegrzania. Gatunek terytorialny, żyje w grupach złożonych z jednego samca i kilku-kilkunastu samic. Samiec zazdrośnie strzeże przed konkurentami podległych mu samic i terenu który czasami może sięgać nawet kilkuset metrów kwadratowych. 

Rozmnażanie

Gody mają miejsce przeważnie od sierpnia do października. Około 2-3 miesiące po kopulacji samica składa kilka jaj, przeważnie w jamce wykopanej w wilgotnym podłożu. W zależności od panujących warunków, młode lęgną się po 2-4 miesięcznej inkubacji, najczęściej ma to miejsce od grudnia do lutego.

Pokarm

Poluje na wszelkie bezkręgowce o odpowiedniej wielkości, w praktyce większość jej ofiar stanowią różne owady. Okazjonalnie może uzupełniać dietę o drobne kręgowce jak np. oseski gryzoni.
Agama czerwonogłowa, Common Agama, Red-headed Rock Agama, Agama agama

Galeria zdjęć

Agama czerwonogłowa, Common Agama, Red-headed Rock Agama, Agama agama

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzina:Agamowate
Rodzaj:Agama
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź