Altannik lśniący (Ptilonorhynchus violaceus)

Nazywany/a też: altannik fioletowy

By Joseph C Boone (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
U altannika lśniącego występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samce są jednolicie czarno ubarwione, z metalicznym niebieskim lub fioletowym połyskiem. Tęczówka oczna jest czerwona z fioletowoniebieską krawędzią. Dziób jest mocny, jasny, bladożółty. Nogi są bladoróżowe. Samice są mniej intensywnie, zielonkawo brązowo ubarwione. Tęczówki są ciemnoniebieskie. Dziób jest ciemny. Młode osobniki ubarwieniem przypominają samice. Samce uzyskują dorosłą szatę między 4 a 7 rokiem życia.
  1. Występowanie
  2. Biotop
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Altannik lśniący występuje na wschodnich krańcach Australii od Melbourne na południu po Rockhampton, następnie zasięg jego występowania jest przerwany i ponownie spotyka się go na południowym-wschodzie Półwyspu Jork od Townsville po Cooktown na północy.
Czy wiesz, że...U samców altannika lśniącego wraz z wiekiem rozwijają się zdolności konstruktorskie.

Biotop

Altannik lśniący zamieszkuje głównie wilgotne lasy i inne tereny leśne. Występuję także na obszarach otwartych przylegających do lasów. Spotykany w parkach, ogrodach i sadach. Ptak towarzyski, zimę spędza w dużych stadach.

Lęgi

Altannik lśniący do rozrodu przystępuje od września do stycznia. Wykazuje złożone zachowania godowe. Samiec by zwabić do siebie samice buduje specjalną konstrukcję tzw. altankę. Altanka składa się z dwóch ścian z gałęzi wygiętych w łuk. Wejście przyozdobione jest różnorodnymi przedmiotami (piórami, muszlami oraz kawałkami plastiku, szkła czy metalu). Pod koniec swych prac nad altanką samiec maluje jej ściany sokami z owoców. Najbardziej preferowanym przez samice kolorem jest niebieski. Gdy altanka jest wykończona, samiec rozpoczyna toki. Po godach samica buduje gniazdo w formie miseczki (z gałęzi) na drzewie. Samica składa do niego od 1 do 3 jasnych jaj o brązowawym odcieniu. Inkubacja twa ok. 3 tygodni. Po upływie kolejnych 17- 21 dni młode opuszczają gniazdo, pozostając jeszcze przez kilka tygodni pod opieką samicy. Dojrzałość płciową osiąga między 2-3 rokiem życia ale do rozrodu przystępuje dopiero między 7-8 rokiem życia. Żyje do 20-30 lat, zwykle jednak krócej. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).

Pokarm

Altannik lśniący w głównej mierze pożywia się pokarmem roślinnym (owocami, nasionami, liśćmi, nektarem), swoją dietę uzupełnia pokarmem zwierzęcym (owadami). Pokarm zbiera z drzew i krzewów owocowych oraz z powierzchni ziemi.
Altannik lśniący - samiec By Joseph C Boone (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Altannik lśniący - samiecAltanka
Altannik lśniący - samica

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Altanniki
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź