Alutera pisana (Aluterus scriptus)

Źródło: Corel Stock Photo
Gatunek subtropikalny o szerokim zasięgu występowania. Zasiedla Zachodni Atlantyk od Nowej Szkocji (Kanada), przez Zatokę Meksykańską aż do wybrzeża Brazylii. Na Wschodnim Atlantyku notowana od kamienistej wyspy St. Paul, Republiki Zielonego Przylądka , Wyspy Wniebowstąpienia oraz wybrzeża południowej Afryki. Jest mieszkańcem również Oceanu Spokojnego od południowego wybrzeża Japonii do Wielkiej Rafy Koralowej w Australii , Nowej Kaledonii oraz Wysp Wielkanocnych, natomiast na we wschodniej części Pacyfiku odnotowany od Zatoki Kalifornijskiej do Kolumbii. Aluterus scriptus jest rybą niemigrującą, staje przebywająca w rejonach raf koralowych do maksymalnej głębokości 120 metrów.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Ciało jest zbite, mocne o wydłużonym kształcie. Ubarwienie Aluterus scriptus jest zazwyczaj oliwkowo – brązowe lub szare z niewielkimi czarnymi kropkami oraz nieregularnymi niebieskimi paskami. Płetwa ogonowa jest bardzo długa oraz owalnie zakończona. Pokrywy skrzelowe otwierają się ukośnie, natomiast pysk jest wklęsły. Największy odnotowany osobnik mierzył 110 cm długości oraz ważył 2,5 kg. Osobniki młodociane mogą być całkowicie żółto – brązowe z ciemnym nakrapianiem.

Biologia

Należy do gatunków nekto – bentosowych z powodu możliwości przebywania na dużych głębokościach oraz zarówno w płytkich lagunach raf koralowych. Należą do wszystkożerców, których dieta jest bardzo urozmaicona i składa się głównie z trawy morskiej, koralowców, ukwiałów morskich oraz osłonic. Jest gatunkiem poławianym w celach sportowych oraz chętnie kolekcjonowanym w akwariach morskich.
Aluterus scriptus, scrawled filefish, Alutera pisana Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Aluterus scriptus, scrawled filefish, Alutera pisana
Aluterus scriptus, scrawled filefish, Alutera pisana

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzaj:Aluterus
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź