Występuje na Zachodzie Oceanu Spokojnego, a dokładnie na Zatoce Tajlandzkiej, wyspach Samoa i Tonga. Odnotowano na archipelagu japońskich wysp Riukiu, na australijskiej Wielkiej Rafie Koralowej oraz na wodach w rejonie Nowej Kaledonii. Spotykany również na Wyspach Kokosowych, które znajdują się na zachodniej części Oceanu Indyjskiego.
- Cechy zewnętrzne
- Biologia
- Systematyka
- Galeria zdjęć
Ubarwienie ciała jest zazwyczaj jasno różowe lub pomarańczowe, natomiast wszystkie płetwy są przezroczyste. Od głowy w kierunku ogona na grzbiecie oraz miedzy głową a tułowiem znajdują się pojedyncze białe pręgi. Maksymalnie osobniki z tego gatunku dorastają do 10 cm długości, dojrzałe samice zazwyczaj są trochę dłuższe od samców. Przypuszcza się, że dożywają na wolności do 10 lat, natomiast najstarszy odnotowany osobnik w niewoli osiągnął wiek18 lat.
Żyją w
symbiozie z ukwiałami z gatunku
Heteractis magnifica, Heteractis crispa, Macrodactyla doreensis oraz
Stichodactyla gigantea. Chronią się miedzy ich parzącymi czułkami przed rybami z rodziny
Serranidae, dla których często stają się ofiarami. Ich dieta składa się z
fitoplanktonu (glonów morskich oraz okrzemek),
zooplanktonu oraz bezkręgowców dennych, dlatego też zaklasyfikowane są do
wszystkożerców. Znane są także z gromadzenia pożywanie w pobliżu ukwiałów, które zamieszkują .
Amphiprion perideraion żyją w małych grupach, które składają się z dominującej samicy, samca oraz bezpłodnych samców. Dominujący samiec buduje gniazdo w pobliżu ukwiała, w którym samica składa ikrę. Samce opiekują się oraz strzegą dojrzewających jaj, z których po 6 - 8 dniach wylęgają się larwy. Następnie larwy przyczepiają się do ciała ukwiała, gdzie już są bezpieczne. W ciągu roku para ryb może wyprodukować od 2000 do 4000 jaj. Samice jak i samce zazwyczaj osiągają dojrzałość płciową miedzy 1.75 a 1.83 rokiem życia. Najbardziej aktywne są w ciągu dnia.