Amfiprion złoty (Amphiprion perideraion)

Występuje na Zachodzie Oceanu Spokojnego, a dokładnie na Zatoce Tajlandzkiej, wyspach Samoa i Tonga. Odnotowano na archipelagu japońskich wysp Riukiu, na australijskiej Wielkiej Rafie Koralowej oraz na wodach w rejonie Nowej Kaledonii. Spotykany również na Wyspach Kokosowych, które znajdują się na zachodniej części Oceanu Indyjskiego.
  1. Cechy zewnętrzne
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Cechy zewnętrzne

Ubarwienie ciała jest zazwyczaj jasno różowe lub pomarańczowe, natomiast wszystkie płetwy są przezroczyste. Od głowy w kierunku ogona na grzbiecie oraz miedzy głową a tułowiem znajdują się pojedyncze białe pręgi. Maksymalnie osobniki z tego gatunku dorastają do 10 cm długości, dojrzałe samice zazwyczaj są trochę dłuższe od samców. Przypuszcza się, że dożywają na wolności do 10 lat, natomiast najstarszy odnotowany osobnik w niewoli osiągnął wiek18 lat.

Biologia

Żyją w symbiozie z ukwiałami z gatunku Heteractis magnifica, Heteractis crispa, Macrodactyla doreensis oraz Stichodactyla gigantea. Chronią się miedzy ich parzącymi czułkami przed rybami z rodziny Serranidae, dla których często stają się ofiarami. Ich dieta składa się z fitoplanktonu (glonów morskich oraz okrzemek), zooplanktonu oraz bezkręgowców dennych, dlatego też zaklasyfikowane są do wszystkożerców. Znane są także z gromadzenia pożywanie w pobliżu ukwiałów, które zamieszkują .Amphiprion perideraion żyją w małych grupach, które składają się z dominującej samicy, samca oraz bezpłodnych samców. Dominujący samiec buduje gniazdo w pobliżu ukwiała, w którym samica składa ikrę. Samce opiekują się oraz strzegą dojrzewających jaj, z których po 6 - 8 dniach wylęgają się larwy. Następnie larwy przyczepiają się do ciała ukwiała, gdzie już są bezpieczne. W ciągu roku para ryb może wyprodukować od 2000 do 4000 jaj. Samice jak i samce zazwyczaj osiągają dojrzałość płciową miedzy 1.75 a 1.83 rokiem życia. Najbardziej aktywne są w ciągu dnia.
Amfiprion złoty, Amphiprion perideraion, pink skunk clownfish

Galeria zdjęć

Amfiprion złoty, Amphiprion perideraion, pink skunk clownfish

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Garbikowate
Rodzaj:Amphiprion
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź