Androctonus bicolor (Androctonus bicolor)

Nazywany/a też: skorpion Androctonus

Androctonus bicolor występuje w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Zasięg występowania tego skorpiona rozciąga się od Maroka na zachodzie, przez północną Algierię, Tunezję, Libię, Egipt, Izrael, Jordanię, po Liban na północnym-wschodzie.
  1. Budowa
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa

Androctonus bicolor jest skorpionem z rodziny Buthidae. Jest to skorpion średniej wielkości. Ciało składa się z głowotułowia i odwłoka (który zbudowany jest z przedodwłoka i zaodwłoka). Zaodwłok (metasoma) jest masywny. Karapaks barwy czarno brązowej. Występują dwie pary odnóży gębowych. Pierwsza para odnóży są to szczękoczułki (zwane chelicerami). Druga para odnóży to nogogłaszczki (pedipaly). Nogogłaszczki są smukłe i długie. Zakończenia nogogłaszczek oraz odnóży są jaśniejsze. Posiada cztery pary odnóży krocznych. Zaodwłok zakończonym jest kolcem jadowym. Młode początkowo są jasne. Obie płcie rozróżnić można po ilości ząbków na grzebieniach. U samców występuje większa liczba ząbków. Ponadto samice są większe i masywniejsze od samców.
Czy wiesz, że...Androctonus bicolor należy do najbardziej jadowitych skorpionów na świecie.

Biologia

Androctonus bicolor zamieszkuje obszary wybitnie suche z bardzo małą sumą opadów. Spotykany jest na obszarach pustynnych i półpustynnych. Prowadzi naziemny tryb życia. Zwierzę o aktywności nocnej. Dzień spędza w ukryciu. Żyje samotnie. Jest drapieżnikiem. Żywi się bezkręgowcami (pajęczakami, owadami) oraz mniejszymi kręgowcami (gadami, ssakami). Androctonus bicolor jest rozdzielnopłciowy. Organizm żyworodny. Ciąża trwa 4-7 miesięcy. Samica rodzi od 30 do 40 młodych. Młode noszone są przez samice na grzbiecie do momentu pierwszej wylinki, później młode się rozpraszają. Rośnie skokowo zrzucając wylinkę. Osiąga dojrzałość płciową w drugim roku życia. Żyje krótko, od trzech do pięciu lat. Jad Androctonus bicolor jest bardzo silny i niebezpieczny dla człowieka. W Polsce wpisany jest na listę gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia (kategoria I). Zgodnie z prawem może być trzymany wyłącznie w ogrodach zoologicznych, cyrkach oraz w placówkach naukowych.

Bibliografia

  1. “http://scorpiones.pl”; data dostępu: 2018-12-30
  2. “http://www.toxinology.com”; data dostępu: 2018-12-30
  3. “http://www.ijp-online.com”; data dostępu: 2018-12-30
Androctonus bicolor דוד דוד. [GFDL or CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Androctonus bicolor
Androctonus bicolor

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Pajęczaki
Rząd:Skorpiony
Rodzina:Buthidae
Zobacz także
Świecący skorpion
Indeks nazw polskich - gromada Pajęczaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź