Anolis zielony (Anolis carolinensis)

Anolis zielony, fot. shutterstock
Anolis zielony należy do rodziny Dactyloidae. Ciało jest smukłe. Głowa jest spiczasta. Barwa ciała zielona lub brązowa. Spód jest jaśniejszy. Na grzbiecie mogą występować jasne pręgi. U samców występuje różowy lub czerwony fałd podgardzielowy, który sygnalizuje innym samcom o zajętym terenie, ale także może zwabiać samice. Ogon jest bardzo długi (stanowi 2/3 długości ciała). Samice są mniejsze od samców.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Zasięg występowania anolisa zielonego obejmuje południowo-wschodnie Stany Zjednoczone i północno-wschodnie krańce Meksyku. W USA występuje od Teksasu na zachodzie, przez południowo-wschodnią Oklahomę, Arkansas, Luizjanę, Tennessee, Alabamę, Florydę, Georgię po Karolinę Południową i Północną na wschodzie. Został sztucznie wprowadzony na Hawajach, na kilku japońskich wyspach, na Bahamach, Kubie i na wyspie Guam.
Czy wiesz, że...Anolis zielony pod wpływem takich czynników jak zmiana temperatury, wilgotności zmienia barwę ciała z zielonej na brązową.

Środowisko i tryb życia

Środowiskiem naturalnym występowania anolisa zielonego są lasy i zadrzewienia. Preferuje różne typy lasów w klimacie zwrotnikowym. Spotykany jest również na obszarach zamieszkałych przez człowieka: w parkach, ogrodach, na ścianach domów i płotach - jest jedną z najczęściej spotykanych jaszczurek na terenach zabudowanych. Prowadzi dzienny, nadrzewny tryb życia. Noc spędza w roślinności. Samce są terytorialne. Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC).

Rozmnażanie

Anolis zielony przystępuje do rozrodu od marca do października. Po dwóch tygodniach po kopulacji samica składa jedno lub dwa jaja. W ciągu całego sezonu rozrodczego samica może złożyć do 15-18 jaj. Jaja są zakopywane w ziemi, bądź są umieszczane pod kamieniami. Rozwój jaj trwa od 4 do 6 tygodni. Anolis jest zwierzęciem krótkowiecznym, żyje od 2 do 8 lat.

Pokarm

Anolis zielony w głównej mierzę żywi się zwierzętami bezkręgowymi (m.in. owadami, pajęczakami).
Anolis zielony, fot. shutterstock Anolis zielony, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Anolis zielony, fot. shutterstockAnolis zielony, fot. shutterstock
Anolis zielony, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rodzina:Dactyloidae
Rodzaj:Anolis
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź