Anoplopoma (Anoplopoma fimbria)

Nazywany/a też: dorszyk czarny, karbonela

Źródło: National Oceanic and Atmospheric Administration
Anoplopoma występuje w wodach szelfu kontynentalnego północnego Oceanu Spokojnego. Obszar występowania tej ryby rozciąga się od Japonii, przez Morze Ochockie, wybrzeża Kamczatki, Morze Beringa, wybrzeża Alaski, zachodniej Kanady, zachodnich Stanów Zjednoczonych po Kalifornię w Meksyku.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Anoplopoma, należy do rodziny anoplopomowate (Anoplopomatidae). Głowa jest duża. Otwory nosowe są dobrze widoczne. Ciało wydłużone, wrzecionowate. Łuska pokrywająca ciało jest ktenoidalna. Ubarwienie strony grzbietowej czarno zielono szare. Spód jest jaśniejszy. Na ciele występują jasne plamy. Linia boczna jest pełna. Występują dwie płetwy grzbietowe, które są widocznie od siebie oddzielone. Na pierwszej płetwie grzbietowej występuje od 19 do 27 kolców. Druga płetwa posiada od 16 do 20 miękkich promienni. Płetwa odbytowa przypomina kształtem i wielkością drugą płetwę grzbietową. Płetwa ogonowa jest lekko wcięta. Płetwa odbytowa posiada trzy kolce i 15-19 miękkich promieni. Samice są większe od samców.
Czy wiesz, że...Anoplopoma należy do grupy ryb znanych pod nazwą handlową jako ryby maślane.

Biologia

Anoplopoma przebywa przy dnie. Dorosłe ryby zamieszkują słone wody oceaniczne na głębokości od około 300 do 600 m głębokości, maksymalnie do prawie 2000 m głębokości. Młode osobniki przebywają w płytszej wodzie, bliżej lądu i w okolicach wysp. Jest rybą drapieżną. Pożywia się bezkręgowcami dennymi (skorupiakami, głowonogami) oraz kręgowcami (drobnymi rybami). Do rozrodu przystępuje w miesiącach zimowych. Rozwój trwa około dwóch tygodni. Larwypelagiczne. Anoplopoma osiąga dojrzałość płciową między czwartym a szóstym rokiem życia. Żyje średnio do 20 lat. Najdłuższy odnotowany wiek wynosił 94 lata. Ryba jadalna, ceniona ze względu na walory smakowe.

Bibliografia

  1. “http://www.fao.org”; data dostępu: 2019-10-28
  2. “https://www.fishbase.in”; data dostępu: 2019-10-28
  3. “https://www.fishwatch.gov”; data dostępu: 2019-10-28
Źródło: National Oceanic and Atmospheric Administration Źródło: National Oceanic and Atmospheric Administration

Galeria zdjęć

Źródło: National Oceanic and Atmospheric Administration

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzaj:Anoplopoma
Gatunek:Anoplopoma
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź