Ara zielonoskrzydła (Ara chloropterus)

Nazywany/a też: papuga zielonoskrzydła

By Tony Brierton from Still here..., Ireland (Scarlet MacawsUploaded by Snowmanradio) [CC BY-SA 2.0 ], via Wikimedia Commons
Ara zielonoskrzydła należy do papug neotropikalnych. Jej dziób jest masywny i zakrzywiony. Spodnia część szczęki górnej i dolna część szczęki dolnej są czarne. Skóra wokół oczu jest naga, biała, pokryta drobnymi, czerwonymi piórami, tworzącymi wzór. Tęczówki są bladożółte. Ara zielonoskrzydła jest kolorowo upierzona. Głowa, płaszcz oraz spód ciała są czerwone. Grzbiet jest niebieski. Lustra skrzydeł zielone. Zakończenie skrzydeł niebieskie. Nogi są szare. Ogon jest bardzo długi. Dymorfizm płciowy nie jest zaznaczony, u obu płci występuje takie same upierzenie. Tęczówki u osobników młodocianych są szare. Gatunkiem podobnym jest ara żółtoskrzydła (Ara macao), rozróżniana po żółtych pokrywach skrzydeł.
  1. Występowanie
  2. Biotop
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Ara zielonoskrzydła występuje w Ameryce Południowej. Od zachodu jej zasięg ograniczony jest przez Andy, na wschód sięga wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Na północy spotykana jest po Panamę, północną Kolumbię i Wenezuelę; na południu po Boliwię i Paragwaj.
Czy wiesz, że...Ara zielonoskrzydła jest największą po modroarze hiacyntowej (Anodorhynchus hyacinthinus) papugą na świecie.

Biotop

Ara zielonoskrzydła zamieszkuje rozległe wilgotne lasy tropikalne dorzecza Amazonki oraz wilgotne, mgliste tropikalne lasy górskie. Spotykana do około 2000 m n.p.m. Jest ptakiem towarzyskim, występuje pojedynczo, w parach, w grupach (liczących od 6 do 12 osobników) bądź w większych stadach. Głównym zagrożeniem dla ary jest utrata siedlisk oraz kłusownictwo. Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC). Wpisana jest do konwencji CITES (załącznik II).

Lęgi

Ara zielonoskrzydła jest gatunkiem monogamicznym. Do rozrodu przystępuje między listopadem a majem. Zakłada gniazdo w dziupli w drzewie, na stromych zboczach lub szczytach klifów. Samica składa do gniazda od 2 do 4 jaj. Czas wysiadywania wynosi 25-27 dni. Opiekę nad potomstwem pełnią oboje rodzice. Młode pozostają pod opieką rodziców do 3 miesięcy. Dojrzałość płciową osiąga między drugim a trzecim rokiem życia. Jest ptakiem długowiecznym, żyje 60-80 lat.

Pokarm

Ara zielonoskrzydła żywi się w przewadze pokarmem roślinnym. W jej diecie wyróżnić można nasiona, orzechy, korę, liście oraz owoce.
Ara zielonoskrzydła By Tony Brierton from Still here..., Ireland (Scarlet MacawsUploaded by Snowmanradio) [CC BY-SA 2.0 ], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Ara zielonoskrzydłaAra zielonoskrzydła
Ary zielonoskrzydłe w locie

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Papugowe
Rodzina:Papugowate
Rodzaj:Ara
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź