Arothron hispidus (Arothron hispidus)

Fot. Andrzej Kasiński
Gatunek nie migrujący, stale przebywający w rejonach raf koralowych do głębokości 50 metrów. Występuje zarówno w wodach brakicznych jak i morskich. Jest mieszkańcem Oceanu Indo –Pacyficznego od Morza Czerwonego i wschodniego wybrzeża Afryki. Na północy odnotowany na południowych rejonach Japonii i Hawajach, na południu na wsypie Lord Howe oraz Rapa. Na Zachodnim Pacyfiku występuje na Zatoce Kalifornijskiej do Panamy.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Ciało osobnika dorosłego jest głównie zielono –brązowe na grzbiecie oraz jaśniejsze od strony brzusznej na której występują białe paski. Grzbiet, boki oraz płetwę ogonową pokrywają liczne białe plamki. Na ciele tego gatunku znajdują się również małe kolce z wyjątkiem pyska oraz płetwy ogonowej. Osobniki dorosłe mogą osiągać długość 50 cm.
Czy wiesz, że...

Biologia

Należy do gatunków nekto- bentosowych, ma możliwość przebywania na dnie oraz w toni wodnej. Zazwyczaj przebywa pojedynczo w rejonach przybrzeżnych o piaszczystym dnie, natomiast osobniki młodociane często spotykane są w estuariach. Wykazuje silne zachowania terytorialne. Jego dieta jest bardzo urozmaicona od glonów morskich poprzez bezkręgowe takie jak mięczaki, osłonice, gąbki, koralowce, ukwiały morskie, kraby i szkarłupnie ale także może żywić się detrytusem. Mięso tego gatunku jest bardzo toksyczne dla ludzi. Arothron hispidus  jest częstym mieszkańcem akwariów morskich na całym świecie.
Arothron hispidus, white-spotted puffer Fot. Andrzej Kasiński

Galeria zdjęć

Arothron hispidus, white-spotted puffer

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Rozdymkowate
Rodzaj:Arothron
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź