Arothron stellatus (Arothron stellatus)

Nazywany/a też: arotron, arotron rdzawy

Źródło: Corel Stock Photo
Gatunek tropikalny, zasiedlający zarówno wody morskie jak i barakiczne Oceanu Indo – Pacyficznego: od Morza Czerwonego i wybrzeża wschodniej Afryki do wysp Tuamotu należących do Polinezji. Na północy spotykany od południowych rejonów Japonii, na południu na wyspie Lord Howe. Na Oceania Atlantyckim odnotowany tylko na wybrzeżu Republiki Południowej Afryki. Maksymalnie zasiedla wody do głębokości 58 metrów.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Ciało osobników należących do gatunku Arothron stellatus jest jasne oraz pokryte wieloma nieregularnymi kropkami. U osobników młodocianych występują ciemne paski na stornie brzusznej oraz kropki pojawiają się wraz z wiekiem ryby. U osobników dorosłych nie zawsze występuje nakrapianie na płetwach i maksymalna długości jaka mogą osiągnąć wynosi 120 cm.

Biologia

Gatunek niepospolity zazwyczaj osobniki dorosłe przebywają w strefie płytkowodnej natomiast osobniki młodociane często w otoczeniu porośniętym roślinami oraz także w estuariach. Ich larwa pelagiczna może wraz z prądami morskimi przenosić się na dalekie odległości, dlatego też gatunek ten odnotowany jest w strefie subtropikalnej. Mięso tego gatunku jest bardzo toksyczne dla ludzi, dlatego nie jest on obiektem zainteresowań rybaków.
Arothron stellatus, star puffer, Arotron wielki Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Arothron stellatus, star puffer, Arotron wielkiArothron stellatus, star puffer, Arotron wielki
Arothron stellatus, star puffer, Arotron wielkiArothron stellatus, star puffer, Arotron wielki

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Rozdymkowate
Rodzaj:Arothron
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź