Babirussa (Babyrousa babyrussa)

Fot. Terence Ong, GNU/Wikipedia
Długość ciała wynosi 80 -110 cm, wysokość w kłębie 65 -80 cm, długość ogona 27 -32 cm, masa ciała sięga 100 kg. Babirussa ma pokrój ciała typowy dla świń, ale jej nogi są stosunkowo długie. Wydłużony, masywny pysk zaopatrzony jest w nozdrza otoczone chrzęstną tarczą. Charakterystyczną cechą są dwie pary kłów przypominających rogi, z których górne (mogą u samców osiągać kilkadziesiąt cm długości) przebijają kości szczękowe i skórę i, podobnie jak dolne, zakrzywiają się wyraźnie ku tyłowi. Skóra babirussy jest szorstka i prawie nieowłosiona, w kolorze brunatnoszarym, a pojedyncze włosy mają barwę żółtoszarą. Na podgardlu i brzuchu zwisają fałdy skórne. Samica ma tylko jedną parę sutek. 
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Babirussa zamieszkuje wilgotne lasy równikowe indonezyjskich wysp Celebes, Togi, Sula i Buru. Jest silnie zagrożona wyginięciem w środowisku naturalnym, mimo objęcia ochroną gatunkową.
Czy wiesz, że...
  • Mięso babirussy jest wyjątkowo smaczne, dlatego zawsze była ona celem łowów. To, a także fakt, że mioty są wyjątkowo niewielkie, jak na świniowate spowodowało duży spadek liczebności, a tym samym zagrożenie gatunku wyginięciem.

Tryb życia

Środowiskiem życia babirussy są wilgotne lasy i zarośla nadwodne. Żyje ona w grupach rodzinnych i prowadzi nocny tryb życia. Stada często wędrują w poszukiwaniu pokarmu. O statusie samca stanowi wielkość kłów, z których dolne używane są podczas walki.

Odżywianie

Jak wszystkie świnie babirussa jest zwierzęciem wszystkożernym, ale żywi się bardziej zróżnicowanym pokarmem. Stanowią go liście drzew i krzewów, owoce, grzyby, korzenie, bulwy, larwy owadów, dżdżownice i drobne kręgowce. 

Rozmnażanie i rozwój

Ciąża trwa 4 -5 miesięcy. W miocie są tylko 2 młode. W przeciwieństwie do innych świniowatych ich ciało nie jest prążkowane. Długość życia babirussy w niewoli wynosi ponad 10 lat.
Babirussa, Babyrousa babyrussa, Buru babirusa Fot. Terence Ong, GNU/Wikipedia

Galeria zdjęć

Babirussa, Babyrousa babyrussa, Buru babirusa
Babirussa, Babyrousa babyrussa, Buru babirusa

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Świniowate
Rodzaj:Babyrousa
Gatunek:Babirussa
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź