Babka łysa (Babka gymnotrachelus)

Nazywany/a też: babka gołogłowa

The image created by © Yuriy Kvach / , via Wikimedia Commons
Występuje w zatokach i strefie brzegowej Morza Czarnego, Azowskiego i Marmara oraz w ujściach dopływów tych mórz. Spotykana jest również w dorzeczu Donu, Prypeci i Dunaju (miejscami introdukowana). W Polsce została złowiona w Bugu, co wiąże się prawdopodobnie z połączeniem Bugu i Prypeci kanałem.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Drobna ryba. Głowa szeroka, duża, spłaszczona. Oczy duże, blisko siebie i wysoko osadzone. Pysk szeroki, skośny, otoczony mięsistymi wargami. Ciało wydłużone, delikatnie dwubocznie spłaszczone oraz nieco krępe. Na głowie występują ciemne pasy. Ubarwienie ciała żółtawoszare. Grzbiet jest ciemniejszy, pokryty ciemnym pasami. Boki ciała pokryte wzorem z plam i smug. Brzuch jasny. Głowa bez łusek, grzbiet oraz boki ciała pokryte łuską cykloidalną, a reszta ciała pokryta łuską ktenoidalną. Płetwy piersiowe duże, wachlarzowate. Płetwy brzuszne są ze sobą zrośnięte i tworzą białą przyssawkę. Dwie płetwy grzbietowe, z niewielką przerwą między nimi. Pierwsza płetwa grzbietowa jest krótsza, nieznacznie wyższa i wyposażona w twarde promienie. Płetwa odbytowa przypomina drugą płetwę grzbietową, choć jest nieco krótsza. Płetwa ogona jest zaokrąglona. Płetwy grzbietowe oraz ogonowa w prążki. Płetwa odbytowa niebieska. Samice można rozróżnić od samców m.in. po większej drugiej płetwie grzbietowej. Ponadto ubarwienie samców ciemnieje okresie rozrodczym.
Czy wiesz, że...Samiec babki łysej opiekuje się i pilnuje ikry.

Biologia

Zamieszkuje głównie słonawe zatoki, słonawe jeziora i strefę przybrzeżną. Rzadziej spotykana jest w dużych rzekach, głównie u ujścia. Do rozrodu przystępuje od kwietnia do lipca. Ikra składana jest na kamienie. Tarło jest porcyjne. Samica składa od około 200 do 1 tys. ziaren ikry. Średnica jaj wynosi około 0,14-1,7 mm. Dojrzałość płciową osiąga w drugim roku życia. Ryba krótkowieczna, żyje do 4-5 lat. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Pożywia się zwierzętami bezkręgowymi (mięczakami, skorupiakami, larwami owadów, pierścienicami) a także drobnymi rybami.
The image created by © Yuriy Kvach The image created by © Yuriy Kvach / , via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

The image created by © Yuriy Kvach
The image created by © Yuriy Kvach

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Babkowate
Rodzaj:Babka
Gatunek:Babka łysa
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź