Bamboszczur leśny (Kadarsanomys sodyi)

Bamboszczur leśny należy do rodziny myszowate (Muridae). Jest gryzoniem średniej wielkości. Ubarwienie ciała jest ciemno brązowe, pokryte plamami. Plamy są ochrowe do żółtych. Spód ciała jest biały. Ogon jest jednolicie brązowy, pokryty łuskami. Kończyny są krótkie. Przednie i tylne stopy są długie i szerokie, wyposażone w długie i zakrzywione pazury. Pazury są kremowe. Na pysku znajdują się długie wąsy czuciowe (wibrysy). Ogon jest długi, dłuższy od długości ciała. Budowa kończyn sugeruje nadrzewny tryb życia bamboszczura leśnego. Sierść osobników młodocianych jest jaśniejsza niż u dorosłych. Młode mają szare brązowe ubarwienie na wierzchu oraz biały spód ciała. Ponadto u młodych uszy są dwukolorowe. Bamboszczur leśny jest jedynym przedstawicielem rodzaju Kadarsanomys.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Rozród
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Występowanie

Jedyne znane stanowisko występowania bamboszczura leśnego znajduje się w Indonezji. Jedyny znany osobnik został znaleziony na zachodniej części wyspy Jawa na wysokości około 1000 m n.p.m. Możliwe, że zamieszkuje większy obszar lecz gatunek ten nie był nigdy badany.
Czy wiesz, że...Pierwsza obserwacja pochodzi z badań prowadzonych w latach 1933-1935. Bamboszczur leśny został opisany przez Maxa Bartelsa juniora w 1937 roku.

Tryb życia

Nie było prowadzonych żadnych badań dotyczących biotopu bamboszczura leśnego. Na podstawie lokalizacji znalezionego osobnika można przypuszczać, że gryzonie te zamieszkują wyspiarskie lasy deszczowe. Prawdopodobnie prowadzi nadrzewny tryb życia. Nie ma danych na temat tolerancji tego gatunku na przekształcenia w środowisku. Nie wiemy, czy może przetrwać w lasach gospodarczych, które w regionie szybko zwiększają swoją powierzchnię kosztem lasów pierwotnych. Na liście IUCN ma status zagrożenia wysokiego ryzyka wymarcia (kategoria EN). Brak informacji na temat jego liczebności.

Rozród

Niewiele wiadomo o biologii bamboszczura leśnego. Może mieć dwa mioty w roku. Na świat przychodzą minimum cztery młode. Gniazdo znajduje się w ściółce i wykonane jest z materiałów roślinnych (suchych liści).

Bibliografia

  1. Muser G. G.; “A new genus of arboreal rat from West Java, Indonesia”; Zoologische Verhandelingen; 1981
  2. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2020-01-06
  3. “https://www.itis.gov”; data dostępu: 2020-01-06

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rząd:Gryzonie
Rodzina:Myszowate
Indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź