Bass słoneczny (Lepomis gibbosus)

Nazywany/a też: bass pospolity, słonecznica pstra

Bass słoneczny naturalnie zamieszkuje wody północno-zachodnich Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz południowo-zachodnią Kanadę. W XIX wieku rozpoczęto jego hodowlę w Europie - w stawach parkowych i akwariach, skąd wydostał się na wolność. Obecnie spotykany jest w wodach niemal całej Europy.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Głowa wysoka. Pysk jest mały. Zęby drobne, szczotkowate. Ciało wysokie, wygrzbiecone, dwubocznie spłaszczone. Ubarwienie głowy oraz wierzchu brązowe, oliwkowo-zielone, miedziane. Na końcu pokryw znajduje się ciemna plama, z białą oraz pomarańczową obwódką. Boki ciała złociste, z pasami mieniącymi się na pomarańczowo, żółto oraz zielonkawo. Brzuch jest czerwonawo-pomarańczowy. Linia boczna pełna, w początkowym odcinku wygięta ku górze. Łuski pokrywające ciało są ktenoidalne. Płetwy parzyste barwy żółtopomarańczowej. Pozostałe pokryte ciemnymi plamami. Płetwa piersiowa jest długa i zaostrzona. Płetwy brzuszne umiejscowione piersiowo. Płetwa grzbietowa jest dwuczęściowa. Przednia jej część jest niższa i posiada twarde kolce. Płetwa odbytowa z kolcami. Płetwa ogonowa jest delikatnie wcięta. Dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony. Samce są intensywniej ubarwione, co jest szczególnie widoczne w okresie rozrodu. W tym czasie u samców brzuch jest pomarańczowy, a na pokrywach występują prążki z zielonym połyskiem. Samice mają żółty brzuch, a boki ciała pokryte są ciemnymi pasami.
Czy wiesz, że...W okresie rozrodu samce budują gniazdo, a następnie pilnują ikry i wylęgu.

Biologia

Zwierzę preferuje wody płytkie i ciepłe. Zamieszkuje głównie jeziora, stawy, zbiorniki zaporowe i wolno płynące, niewielkie rzeki. Do tarła przystępuje, w zależności od miejsca występowania od maja do sierpnia. Ikra składana jest w porcjach, (od dwóch do pięciu) do jamek. Średnica jaj wynosi 0,8-1,3 mm. Samica składa od 3 tys. do 30 tys. ziaren ikry. Wylęg następuje po około 3 dniach. Larwa po wykluciu mierzy około 3 mm. Dojrzałość płciową osiąga w pierwszym bądź w drugim roku życia. Żyje do 10-12 lat. Ryba ta żywi się bezkręgowcami wodnymi.
By Cephas (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

By Cephas (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Bassowate
Rodzaj:Lepomis
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź