Bernikla obrożna (Branta bernicla)

Fot. Marek Szczepanek
Dymorfizm płciowy nie występuje. Osobniki dorosłe mają głowę, szyję, pierś, dziób i nogi czarne, po bokach szyi małe białe plamy tworzące półobrożę, białe podogonie, brzuch jasny (u odmiany Branta bernicla hrota) lub ciemnoszary (u Branta bernicla bernicla). Osobniki młodociane są jaśniejsze i nie mają białych plam na szyi.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Bernikla obrożna gnieździ się w tundrze z dużymi zbiornikami wodnymi, w pobliżu morza. Po okresie lęgowym przebywa na wybrzeżach morskich, rzadziej na wodach śródlądowych. Można ją spotkać na plaży, a także na łąkach i pastwiskach.
Czy wiesz, że...Badacze holenderscy wykazali, że bernikle „uprawiają” dla siebie rośliny o dużej zawartości białka; żerując obskubują tylko górne części pędów, a po kilku dniach wracają w to samo miejsce i korzystają ze świeżych, drobnolistnych odrostów trawy;

Występowanie

Zasiedla tereny wokół wybrzeży Morza Arktycznego, w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jest gatunkiem wędrownym, zimuje na wybrzeżach Morza Północnego i zachodniego Bałtyku. W strefie naszego wybrzeża widuje się ją tylko skrajnie nielicznie i niezbyt regularnie. Sporadycznie zalatuje na południu kraju.

Lęgi

Bernikla obrożna gnieździ się w małych koloniach na niewielkich wyniosłościach terenu. Wyprowadza 1 lęg w roku. Gniazdo znajduje się w dołku i jest wyłożone suchymi źdźbłami trawy i puchem. Samica składa 3-6 szarawych jaj (ciemniejących w trakcie wysiadywania) i wysiaduje je przez 24-26 dni.

Pokarm

Pożywienie tej gęsi stanowią mchy, porosty, glony, trawa, a na zimowiskach głównie morska trawa.
Bernikla obrożna, Branta bernicla, Brent Goose Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Bernikla obrożna, Branta bernicla, Brent Goose

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzina:Kaczkowate
Rodzaj:Branta
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź