Biedronka oczatka (Anatis ocellata)

Fot. Michał Kaczorowski
Mierzy nawet do 9 mm i tym samym rezerwuje sobie tytuł jednej z największych biedronek. Ciało jest półkuliste, na czarnym przedpleczu znajduje się biały wzorek, inny dla każdego gatunku. Pokrywy skrzydeł są kolorowe, usiane kontrastującymi plamkami. W porównaniu do siedmiokropki, czerwień nie jest tu tak żywa lecz sprawia wrażenie lekko wyblakłej. Plamki zaś są otoczone białym obłokiem. U niektórych oczatek może wystąpić dość duża rozbieżność w wyglądzie – jeden osobnik może w ogóle nie posiadać czarnych kropek, a u jeszcze innego białe obwódki będą tak delikatne, że ledwo zauważalne; gatunek odróżnia się wtedy na podstawie wzoru na przedpleczu. Formy melanistyczne (czarne) oraz zlewanie się plam zdarzają się niezwykle rzadko.
  1. Występowanie
  2. Pokarm
  3. Rozród
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Występowanie

Żyje w lasach iglastych, a wśród nich najbardziej lubi sosnowe bory. Trudno powiedzieć, gdzie jej zasięg się kończy – znaleźć ją można na niemalże całym świecie (uznana została za gatunek kosmopolityczny). Nie jest rzadka, choć nigdzie nie występuje w dużych ilościach. Czas spędza na roślinach, bardzo lubi sąsiedztwo mszyc.
Czy wiesz, że...Przy mszycach bardzo często kręcą się mrówki, które w zamian za słodkawy płyn, dają im obronę. Spotkania „biedronka vs mrówka” wydają się więc nieuniknione. Chrząszcze wykształciły dwa sposoby obrony. Jeden jest uniwersalny (wydzielanie cuchnącej substancji) i działa również na większe drapieżniki, np. ptaki. Drugi zaś, zarezerwowany jest dla stworzeń mniejszych – biedronka chowa pod siebie odnóża, a ciało idealnie przylega do podłoża, tworząc prawdziwą twierdzę obronną. Gdy wszystkie słabe punkty są ukryte i z zewnątrz pozostaje jedynie twardy chitynowy pancerzyk, mrówki nie mają żadnych szans.

Pokarm

Prowadzi zdecydowanie drapieżny tryb życia. W ciągu swojego życia zjada ogromną ilość szkodników leśnych. W skład ich diety wchodzą nie tylko mszyce, ale również liczne gąsienice motyli czy larwy rośliniarek. Niestety, ten gatunek słynie też z dość dużego kanibalizmu, nierzadko starsze larwy zjadają młodsze rodzeństwo.

Rozród

Rozwój z przeobrażeniem zupełnym. Na wiosnę samice biedronek składają małe, żółtawe jaja – najczęściej na igłach sosen. Wyklute larwy są małe, czarne, i niezwykle żarłoczne. Dopiero z czasem, te sześcionogie stwory zaczynają przypominać larwę biedronki; pojawiają się żółte plamy po bokach, a całe ciało najeżone jest kolcami (larwy oczatki mają ich dość dużo). Są stosunkowo ruchliwe. Należy wspomnieć, że w przeciwieństwie do innych chrząszczy, tutaj larwy nie są ukryte ani w ziemi, ani w roślinach – prowadzą tzw. otwarty tryb życia, czas spędzając na liściach i pędach roślin, najczęściej w towarzystwie mszyc (niestety,sympatia ta jest jednostronna).Pod koniec stadium larwalnego, przyklejają się odwłokiem do podłoża i tworzą wokół siebie twardą osłonkę. Nic nie jedzą, nie ruszają się – mają teraz przed sobą inne, bardzo trudne zadanie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, po jakimś czasie ukażą się nam już jako dorosłe, kolorowe chrząszcze.W czasie zimy chowają się w podłożu – cieplej ściółce, wśród liści i igieł sosny. Na wiosnę cała ta historia się powtarza, cykl się zamyka.
Biedronka oczatka, Anatis ocellata Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Biedronka oczatka, Anatis ocellata

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rodzaj:Anatis
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź