Bielinek rzepnik (Pieris rapae)

Nazywany/a też: rzepnik, motyl bielinek

Bielinek rzepnik, Podlasie 02.jpg: Lilly Mderivative work: Przykuta (Bielinek rzepnik podlasie 02.jpg) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Bielinek rzepnik jest jednym z kilku występujących w Polsce gatunków motyli z rodziny bielinkowatych. Jego skrzydła mają barwę kremowobiałą, od spodniej strony nieco bardziej wyblakłą. Wierzchołek na przedniej parze skrzydeł ma podłużną, szaroczarną smugę. Na tylnej parze skrzydeł znajduje się charakterystyczna, czarna plamka – pojedyncza u samca, u samicy natomiast plamki są dwie. Żyłki biegnące wzdłuż skrzydeł są jasne. Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi około 45 mm. Gąsienica bielinka rzepnika ma ciało koloru zielonego, z dwoma białymi pasami po bokach i jednym jasnym pośrodku ciała.
  1. Występowanie
  2. Pokarm
  3. Rozród
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Występowanie

Bielinek rzepnik pierwotnie zasiedlał tereny Europy, północnej Afryki oraz Azji. Współcześnie spotkać go można również na dwóch innych kontynentach – Ameryce Północnej i Australii, gdyż gatunek ten został tam zawleczony przez człowieka i świetnie dostosował się do tamtejszych warunków środowiskowych. W Polsce ten motyl występuje pospolicie. Niestety, z racji rodzaju spożywanego przez niego pokarmu, który stanowią głównie rośliny z rodziny kapustowatych takie jak kapusta, pieprzyca, czosnaczek, jego bardziej liczne populacje uznawane są za szkodniki.
Czy wiesz, że...Bielinek rzepnik jest często mylony z kapustnikiem, od którego jest o wiele mniejszy. Innym gatunkiem, z którym łatwo pomylić rzepnika, jest bielinek bytomkowiec – te dwa gatunki można odróżnić poprzez porównanie żyłek na ich skrzydłach – o ile żyłki rzepnika są jasne, o tyle u bytomkowca są one ciemniejsze, szczególnie od strony spodniej.

Pokarm

Gąsienice, czyli larwy bielinka rzepnika żerują na roślinach takich jak rzodkiew, rzepak, kapusta czy gorczyca. Często więc spotkać je można na działkach i polach uprawnych, a ponieważ wgryzają się głęboko w liście tych roślin, powodują straty w uprawach. Dorosłe motyle natomiast żywią się nektarem kwiatów różnych roślin.

Rozród

Bielinek rzepnik jest aktywny od maja do października i w tym czasie również przystępuje do rozrodu. Samica bielinka rzepnika składa jaja na roślinach (około 50 jaj), którymi potem odżywiają się gąsienice (np. kapusta, rzodkiew i rzepak). Jaja składane są na spodniej stronie liści. Przez okres aktywności tego motyla występują dwa pokolenia dorosłych owadów – wiosenne oraz letnie. Przeobrażenie z postaci larwalnej w poczwarkę następuje na roślinie, na której larwa żeruje. Larwy pochodzące z jaj złożonych przez letnie pokolenie dorosłych owadów, przeobrażają się w poczwarki jeszcze przed zimą i w tym stadium ją spędzają.
Bielinek rzepnik, Podlasie 02.jpg: Lilly Mderivative work: Przykuta (Bielinek rzepnik podlasie 02.jpg) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Bielinek rzepnik, Podlasie 02.jpg: Lilly Mderivative work: Przykuta (Bielinek rzepnik podlasie 02.jpg) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Bielinek rzepnik, Podlasie 02.jpg: Lilly Mderivative work: Przykuta (Bielinek rzepnik podlasie 02.jpg) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
By 池田正樹 (talk)masaki ikeda (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Gromada:Owady
Rząd:Motyle
Rodzina:Bielinkowate
Rodzaj:Pieris
Indeks nazw polskich - gromada Owady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź