Dosyć mały ptak, wielkością porównywalny do szpaka. Nie należy do rodzimej awifauny. Ptak towarzyski. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN).
Tęczówki oczne ciemnobrązowe. Dziób stosunkowo cienki i czarny. Na ciemieniu długi, czarny, spiczasty czub. Czoło, ciemię, potylica, kark, okolice nasady dziob, kantarek oraz brew są czarne. Charakterystyczne czerwone plamy ciągnące się od spodu oka do pokryw usznych. Policzki białe z czarnym wąsem. Ciemnobrązowy kołnierz na piersi. Podgardle, gardło i pierś białe. Wierzch szarobrązowy. Spód biały. Czerwonawe podogonie. Dosyć długi, brązowy ogon, z białym zakończeniem. Krótkie, ciemne nogi. Brak dymorfizmu płciowego. Osobniki młodociane przypominają dorosłe, rozróżnić je można po braku czerwonych plam na głowie.
Występowanie
Występuje w południowej Azji: w Indiach, Nepalu, południowych Chinach, Birmie, Laosie, Tajlandii, Kambodży i Wietnamie. Ponadto ptaki te introdukowane były do Australii, na Mauritius, Hawaje i do Stanów Zjednoczonych.
Biotop
Naturalnie występuje w luźnych, świetlistych lasach tropikalnych, jednak często zalatuje w pobliże osad ludzkich. Głównie na terenach, na których został introdukowany jest częstym bywalcem parków, ogrodów i terenów rolniczych w pobliżu miast.
Lęgi
Gnieździ się na drzewach bądź krzewach. Gniazdo w formie czarki z gałązek, liści oraz korzeni. Przystępuje przeważnie do dwóch lęgów w roku. Samica składa od 2 do 4 różowych, plamkowanych jaj. Czas wysiadywania (przez oboje partnerów) wynosi od 12 do 14 dni. Opiekę nad potomstwem sprawują obydwoje rodzice. Młode samodzielność zyskują po 3 tygodniach od wyklucia.
Pokarm
Żywi się zarówno pokarmem roślinnym (owocami, nasionnasionami) jak i zwierzęcym (owadami, pajęczakami). Pokarm zdobywa w locie jak również zbiera go z liści, kory.