Bocian czarny (Ciconia nigra)

Nazywany/a też: hajstra

Charakterystyka

Bocian czarny wykorzystuje silne prądy powietrzne, by godzinami szybować na dużych wysokościach.

Wygląd


Bocian czarny ma rozmiary bociana białego. Jest czarny z zielonkawym i purpurowym połyskiem, ale ma biały brzuch i spód ogona. Jego dziób i nogi są czerwone. Samiczki i samce wyglądają tak samo.

Biotop


Bocian czarny gniazduje w pierwotnych lasach liściastych (także w koronach dębów), w pobliżu podmokłych terenów - lubi okolice z bagnami, bajorami i starorzeczami. Zasiedla obfitych w pokarm rzek i rozlewisk, ale w przeciwieństwie do bociana białego, preferuje miejsca raczej odludne.

Czy wiesz, że...Na liczebność bociana czarnego pozytywnie wpływa rosnąca populacja bobrów. Zwierzęta te budują tamy, a dzięki temu powstają liczne rozlewiska - istne bocianie restauracje, pełne ryb, owadów i płazów;

Występowanie


Bocian czarny zamieszkuje tereny od Francji przez kraje Beneluksu i Europę Środkową, aż do południowej części Uralu. Żyje także na Bałkanach i Kaukazie, a także  w Południowej Afryce (mała wyizolowana populacja). Zimują w północno-wschodniej Afryce. Populacje z Azji zaś w Indiach i Pakistanie. W Polsce jest bardzo nieliczny i miarkowanie rozpowszechniony. Szacuje się, że żyje u nas 1100–1200 par tego gatunku. 90% populacji gnieździ się na niżu. Najwyżej położone gniazdo stwierdzono w Gorcach na wysokości 950 m. n.p.m.

Lęgi


Bocian czarny buduje duże gniazda z suchych gałęzi. W Polsce gniazduje na drzewach, w niektórych miejscach Europy także na skalnych półkach. Samica składa 3-4 jaja i wysiaduje je ponad miesiąc.

Pokarm


Bocian czarny żywi się rybami, traszkami i oczywiście żabami. Nie gardzi też owadami wodnymi. Zdarza się, że sięga po małe gryzonie.


Bocian Czarny, Ciconia nigra, Black Stork Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Bocian Czarny, Ciconia nigra, Black StorkBocian czarnyBocian czarny
Bocian Czarny młody, Ciconia nigra, Black StorkBocian czarnyBocian czarny

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Bocianowe
Rodzina:Bocianowate
Rodzaj:Ciconia
Indeks nazw polskich
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy