Bodian hiszpański (Bodianus rufus)

Źródło: Corel Stock Photo
Gatunek stale związany z rejonami raf koralowych na Zachodnim Atlantyku od Wysp Bermudzkich, Florydy (USA) aż do wybrzeża Brazylii, włącznie z Zatoką Meksykańską oraz Morzem Karaibskim. Maksymalnie występuje do głębokości 70 metrów.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Ubarwienie ciała zależy od głębokości, na której przebywa. Na płyciznach głowa oraz przód ciała ryby oraz przód płetwy grzbietowej jest niebieski, natomiast jeśli ryba zamieszkuje głębsze partie wody, jest on czerwony. Reszta ciała ryby oraz ogon jest zawsze żółta. Płetwa grzbietowa, odbytowa oraz brzuszna - zazwyczaj niebieska, a czasami w odcieniu czerwieni. Maksymalna długość ciała ryby u osobników dorosłych może sięgać 40 cm. Najcięższy odnotowany Bodianus rufus ważył około jednego kilograma.

Biologia

Gatunek należący do drapieżników, których dieta składa się z wężowideł, małych skorupiaków, mięczaków oraz jeżowców morskich. Osobniki młodociane również żywią się pasożytami zewnętrznymi większych gatunków ryb. Należy do gatunków hemafrodycznych, które mogą łączyć się w pary z osobnikami z innego gatunku B. pulchellus, co w konsekwencji powoduje powstanie hybryd. Ryba poławiana w celach konsumpcyjnych. Odnotowano przypadki zatrucia się toksynami ciguatera po spożyciu mięsa ryb.
Bodian hiszpański, Bodianus rufus, Spanish hogfish Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Bodian hiszpański, Bodianus rufus, Spanish hogfish

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Wargaczowate
Rodzaj:Bodianus
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy