Borsuk amerykański (Taxidea taxus)

Źródło: Corel Stock Photo
Długość ciała borsuka amerykańskiego waha się w granicach 42 -72 cm, długość ogona 10 -15 cm, waga od 3,5 kg do 12 kg. Kończyny są krótkie, a sylwetka przysadzista. Borsuki amerykańskie mają silne szczęki o ostrych zębach i mocne pazury. Pysk jest wydłużony i ruchliwy. Uszy mają zaokrąglony kształt. Ubarwienie borsuka amerykańskiego jest rudawo -szare, a rysunek na głowie mniej wyrazisty niż u jego europejskiego kuzyna - przez środek biegnie biała pręga, która zaczyna się za nosem, a kończy między łopatkami. Boki pyska są białawe, a na policzkach widać ciemne plamy.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Borsuk amerykański zasiedla suche tereny kontynentu amerykańskiego, od południowo -zachodniej Kanady po środkowy Meksyk. Lokalnie jest pospolity.
Czy wiesz, że...Futra borsuków amerykańskich są nadal modne i wykorzystywane w kuśnierstwie.

Tryb życia

Borsuk amerykański żyje samotnie. Jego nory nie są zasiedlane przez wiele pokoleń, jak to często bywa u borsuków europejskich. Najbardziej aktywny jest o zmierzchu i nocą. Wiele czasu spędza kopiąc ziemię w poszukiwaniu gryzoni (np. nieświszczuków i pręgowców). Porusza się powolnym, kołyszącym chodem, ale w chwili prawdziwego zagrożenia potrafi się szybko zakopać w ziemi, co ułatwiają mu mocne łapy o potężnych pazurach. Jego mieszkanie stanowi system rozgałęzionych, głębokich nor.

Odżywianie

Borsuk amerykański je w zasadzie wszystko -począwszy od korzeni i owoców, poprzez owady, aż do ptaków gnieżdżących się na ziemi i małych ssaków wielkości wiewiórki. Żeruje samotnie. Do wyszukiwania pokarmu używa doskonale rozwiniętego węchu. Zdarza się niekiedy, że borsuk amerykański poluje wspólnie z kojotem.

Rozmnażanie i rozwój

Tak jak u innych łasicowatych gody borsuka amerykańskiego mają gwałtowny przebieg, a kopulacja może trwać nawet dwie godziny. Spotykamy się w przypadku tych zwierząt ze zjawiskiem ciąży przedłużonej, które polega na tym, że zapłodnienie następuje co prawda zaraz po kopulacji, ale rozwój zarodka zatrzymuje się we wczesnym stadium i zagnieżdża się w macicy dopiero po pewnym czasie, kiedy warunki zewnętrzne są odpowiednie. Samica rodzi zazwyczaj 2 -6 młodych, które karmi mlekiem ok. 2,5 miesiąca.
Borsuk amerykański, Taxidea taxus, American Badger Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Borsuk amerykański, Taxidea taxus, American Badger
Borsuk amerykański, Taxidea taxus, American Badger

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Łasicowate
Rodzaj:Taxidea
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy