Brzana (Barbus barbus)

Nazywany/a też: brzana pospolita, barbuna, barwena, brama

Brzana - młody osobink/By Sven.petersen (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Brzana występuje na znacznym obszarze Europy: od Wielkiej Brytanii i Francji na zachodzie po Białoruś i Ukrainę na wschodzie. Ryba nie jest spotykana w północnej Europie, najdalej na północ występuje na Litwie. Południową granicę jej zasięgu wyznaczają pasma górskie: Pireneje, Alpy i Góry Dynarskie.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Odżywianie
  4. Systematyka
  5. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Głowa stożkowata. Oczy małe, stosunkowo wysoko umieszczone. Otwór gębowy dolny. Szczęka górna wysuwana. Wargi mięsiste. Górna warga z czterema wąsikami (umieszczone na zakończeniu pyska oraz przy kącikach ust). Zęby gardłowe w trzech szeregach. Ciało wydłużone. Grzbiet w zielonkawoszarej barwie. Boki ciała srebrzyste (u osobników młodych jasnozłociste). Brzuch biały. Łuski średniej wielkości. Linia naboczna pełna. Płetwy: parzyste, odbytowa oraz dolny płat ogonowej pomarańczowoczerwone. Płetwy: grzbietowa oraz odbytowa z krótką podstawą. Płetwa grzbietowa zielonkawoszara, w miarę wysoka, jej tylna krawędź wcięta. Płetwa odbytowa krótka, nie sięga nasady płetwy ogonowej. Płetwa ogonowa mocno wcięta. Jej górny płat zaostrzony, dolny zaokrąglony. Płetwy: parzyste oraz odbytowa zaokrąglone. Samice od samców rozróżnić można po wysokości płetwy odbytowej, (u samic jest długa, a u samców krótka). U młodszych osobników ciało oraz płetwy: grzbietowa i ogonowa pokryte są ciemnymi plamkami.
Czy wiesz, że...Brzana posiada dwie pary wąsików, które pełnią rolę narządu dotyku. Dzięki nim ryba odnajduje pożywienie.

Biologia

Zamieszkuje nizinne i podgórskie rzeki o szybkim nurcie i żwirowym dnie. Preferuje wody ciepłe i nasłonecznione. Rzadziej spotykana w jeziorach. Rozród odbywa się w płytkim miejscu o kamienistym podłożu. Do tarła przystępuje od maja do sierpnia. Jednej samicy towarzyszy od kilku do kilkunastu samców. Jaja składane są w porcjach. Samica składa od 12 tys. do 35 tys. ziaren ikry. Średnica jaj wynosi 2 mm. Larwa po wyklucia ma 9 mm. Dojrzałość płciową samce osiągają w drugim bądź w trzecim roku, a samice w czwartym bądź w piątym roku życia.

Odżywianie

W jej diecie znaleźć można faunę denną (skorupiaki, mięczaki, larwy owadów) a także ryby.
Brzana - młody osobink/By Sven.petersen (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons Brzana - młody osobink/By Sven.petersen (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Brzana - młody osobink/By Sven.petersen (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Brzana, By Neil Phillips from uk (barbel) [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Karpiowate
Rodzaj:Barbus
Gatunek:Brzana
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź