Brzęczka (Locustella luscinioides)

Brzęczka, źródło: Vishnevskiy Vasily/Shutterstock
Ptak nieco mniejszy od wróbla (Passer domesticus). W kraju jest średnio licznym wędrowny, gatunkiem lęgowym. Gatunkami podobnymi są trzcinniczek ( Acrocephalus scirpaceus) o nieco dłuższym dziobie, oraz strumieniówka (Locustella fluviatilis) różniącą się rysunkiem na piersi. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Wcześniej gatunek zaliczany był do rodziny pokrzewkowate (Sylviidae).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Tęczówka oczna brązowa. Pod okiem jasna półobrączka. Dziób szarobrązowy, cienki. Brew jasna, słabo widoczna, krótka. Podgardle, gardło jasne. Czoło płaskie. Głowa, wierzch ciała rdzawobrązowe. Występuje zmienność w ubarwieniu (oliwkowoszare lub oliwkowobrązowe). Na piersi rdzawobrązowy nalot. Spód brudnobiały, ciemniejszy po bokach. Krawędź skrzydeł jasna. Pokrywy podogonowe są rdzawo-płowe, z jaśniejszymi zakończeniami. Ogon schodkowany, z wydłużonymi środkowymi sterówkami. Nogi brązowawo-różowe. Brak dymorfizmu płciowego oraz wiekowego.
Czy wiesz, że...Głos brzęczki - jednostajny, mechaniczny trel - przypomina dźwięki wydawane przez owady.

Występowanie

Obszar występowania brzęczki rozciąga się od północno-zachodniej Afryki, przez zachodnią Europę, Europę Centralną, Bliski Wschód, Kazachstan po Ałtaj w Centralnej Azji. Na zimę odlatuje na afrykańskie sawanny, na południe od Sahary.

Biotop

Zamieszkuje nadbrzeżne trzcinowiska, szuwary i rzadziej lasy łęgowe.

Lęgi

Gnieździ się ma trzcinie. Gniazdo (buduje samiec) z trzciny, wyścielone liśćmi. Przystępuje do lęgów dwa razy w roku. Samica składa 4-5 jasnych, plamkowanych jaj. Czas wysiadywania (głównie przez samicę) wynosi 12-14 dni. W tym czasie samiec dostarcza jej pożywienie. Po dwóch tygodniach od wyklucia młode opuszczają gniazdo, i przez jeszcze jakiś czas są dokarmiane. Opiekę nad potomstwem pełnią oboje partnerzy.

Pokarm

Ptak ten żywi się w głównej mierze bezkręgowcami (owadami, pajęczakami a także mięczakami). Pokarm zdobywa z roślinności.
Brzęczka, źródło: Vishnevskiy Vasily/Shutterstock Brzęczka, źródło: Vishnevskiy Vasily/Shutterstock

Galeria zdjęć

Brzęczka, źródło: Vishnevskiy Vasily/ShutterstockBrzęczka, źródło: Vieru Andrei Silviu/Shutterstock
Brzęczka, źródło: Vishnevskiy Vasily/ShutterstockBrzęczka, źródło: Gertjan Hooijer/Shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzaj:Locustella
Gatunek:Brzęczka
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź