Buczek południowoafrykański (Pyxicephalus adspersus)

Nazywany/a też: afrykańska żaba byk, żaba olbrzymia, żaba byk

Fot. Michał Kaczorowski
Duża żaba o masywnym ciele, której samce wydają donośne dźwięki godowe, przypominające nieci odgłos pracującego młota pneumatycznego i słyszalne z kilkudziesięciu metrów.
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Środowisko i tryb życia
  4. Rozmnażanie
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Żaba byk to duża żaba o masywnym ciele. Głowa szeroka z silnymi szczękami, uzbrojonymi w wyrostki kostne. Grzbiet ciała jest zielonkawy lub żółto-zielony, niekiedy jasnooliwkowy, boki ciała żółto-pomarańczowe. Strona brzuszna jaśniejsza przeważnie kremowa, niekiedy z ciemniejszymi plamkami. Samce u tego gatunku są prawie dwa razy większe od samic.
Czy wiesz, że...
  • Potrafi przetrwać nawet kilka lat w oczekiwaniu na wystarczającą ilość wody i opadów. Zagrzebana głęboko w mule i otoczona „kokonem:” ze starych wylinek i śluzu jest odporna na wysychanie.
  • Z uwagi na niewielkie wymagania, spore rozmiary i atrakcyjny wygląd jest gatunkiem popularnym w hodowli amatorskiej. Jednak jej rozmnażanie nie jest najprostsze, ponadto ogromna liczba młodych stwarza problemy z ich wykarmieniem. Z uwagi na jej agresywność przy manipulacjach terrarium trzeba zachować ostrożność.

Występowanie

Żaba byk zamieszkuje południową i środkową cześć Afryki.

Środowisko i tryb życia

Żaba byk spotykana jest na sawannach i stepach. Preferuje obszary okresowo zalewane podczas pory deszczowej i wysychające w porze suchej. Jest aktywna o zmierzchu oraz w nocy. Atakowana nadyma się cała i unosi na kończynach, sprawiając wrażenie że jest znacznie większa niż w rzeczywistości. Gdy to nie skutkuje potrafi dotkliwie pogryźć. 

Rozmnażanie

U żaby byk w porę deszczową przypada okres godowy. Samce w tym czasie wydają donośne dźwięki (słyszalne z odległości kilkudziesięciu metrów) przypominające nieco odgłos młota pneumatycznego. Samica w ampleksusie (trzymana przez samca) składa kilka tysiącu jaj. Kijanki legną się już po upływie doby, a ich rozwój jest krótki, niekiedy przeobrażenie następuje już po 18-20 dniach. Bywa rozmnażana w terrariach, ponieważ zwiększanie wilgotności nie zawsze skutkuje, niekiedy do godów zachęca się ją specjalna terapią hormonalną.

Pokarm

Żaba byk poluje na wszelkie zwierzęta o odpowiedniej wielkości, jest bardzo żarłoczna. Podstawę diety stanowią różnego rodzaju owady, pajęczaki, skąposzczety (chociażby dżdżownice) czy też ślimaki bezskorupowe. Uzupełnieniem diety są drobne kręgowce takie jak małe gryzonie, niewielkie płazy, gady i ptaki. Kijanki są wszystkożerne, jedzą zarówno glony jak i plankton wodny oraz larwy owadów.
Żaba byk, Pyxicephalus adspersus, African Bullfrog Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Żaba byk, Pyxicephalus adspersus, African Bullfrog

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Płazy
Podrodzina:Pyxicephalinae
Indeks nazw polskich - gromada Płazy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy