BUCZEK POŁUDNIOWOAFRYKAŃSKI. Płaz. Zwierzę - afrykańska żaba byk, żaba olbrzymia, żaba byk
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Płazy Płazy bezogonowe Pyxicephalidae Pyxicephalinae Pyxicephalus Buczek południowoafrykański
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Buczek południowoafrykański (Pyxicephalus adspersus)

Nazywana/y także: afrykańska żaba byk, żaba olbrzymia, żaba byk
Żaba byk, Pyxicephalus adspersus, African Bullfrog
Spis treści
Wstęp

Duża żaba o masywnym ciele, której samce wydają donośne dźwięki godowe, przypominające nieci odgłos pracującego młota pneumatycznego i słyszalne z kilkudziesięciu metrów.

Wygląd

Żaba byk to duża żaba o masywnym ciele. Głowa szeroka z silnymi szczękami, uzbrojonymi w wyrostki kostne. Grzbiet ciała jest zielonkawy lub żółto-zielony, niekiedy jasnooliwkowy, boki ciała żółto-pomarańczowe. Strona brzuszna jaśniejsza przeważnie kremowa, niekiedy z ciemniejszymi plamkami. Samce u tego gatunku są prawie dwa razy większe od samic.

Występowanie

Żaba byk zamieszkuje południową i środkową cześć Afryki.

Środowisko i tryb życia

Żaba byk spotykana jest na sawannach i stepach. Preferuje obszary okresowo zalewane podczas pory deszczowej i wysychające w porze suchej. Jest aktywna o zmierzchu oraz w nocy. Atakowana nadyma się cała i unosi na kończynach, sprawiając wrażenie że jest znacznie większa niż w rzeczywistości. Gdy to nie skutkuje potrafi dotkliwie pogryźć.
 

Rozmnażanie

U żaby byk w porę deszczową przypada okres godowy. Samce w tym czasie wydają donośne dźwięki (słyszalne z odległości kilkudziesięciu metrów) przypominające nieco odgłos młota pneumatycznego. Samica w ampleksusie (trzymana przez samca) składa kilka tysiącu jaj. Kijanki legną się już po upływie doby, a ich rozwój jest krótki, niekiedy przeobrażenie następuje już po 18-20 dniach. Bywa rozmnażana w terrariach, ponieważ zwiększanie wilgotności nie zawsze skutkuje, niekiedy do godów zachęca się ją specjalna terapią hormonalną.

Pokarm

Żaba byk poluje na wszelkie zwierzęta o odpowiedniej wielkości, jest bardzo żarłoczna. Podstawę diety stanowią różnego rodzaju owady, pajęczaki, skąposzczety (chociażby dżdżownice) czy też ślimaki bezskorupowe. Uzupełnieniem diety są drobne kręgowce takie jak małe gryzonie, niewielkie płazy, gady i ptaki. Kijanki są wszystkożerne, jedzą zarówno glony jak i plankton wodny oraz larwy owadów.

4.7/5 - (10 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments