Cephalopholis argus (Cephalopholis argus)

Fot. Andrzej Kasiński
Gatunek stale przebywający w rejonach raf koralowych do głębokości 40 metrów, jednak najczęściej przebywa w płytszych rejonach wód do 10 metrów. Zamieszkuje Ocean Indo – Pacyficzny od Morza Czerwonego Do Republiki Południowej Afryki, na wschodzie w wodach Francuskiej Polinezji oraz wysp Pitcain. Na północy spotykany na wyspach Riukiu oraz Ogasawaea, a na południu w północnej części Australii oraz wyspie Lord Howe.
  1. Budowa zewnętrzna:
  2. Biologia:
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna:

Ubarwienie ciała jest ciemnobrązowe z licznymi małymi białymi kropkami. Na ciele może znajdować się od 5 do 6 pasków. Osobniki dorosłe mogą osiągać 60 cm długości.

Biologia:

Bardzo popularny gatunek raf koralowych. Osobniki młodociane przebywają w spokojnych rejonach. Należy do gatunków bentosowych oraz nekto – bentosowych. Żywi się głównie rybami oraz małymi skorupiakami. W Morzu Czerwonym poluje rano oraz późnym popołudniem, natomiast na Madagaskarze żywi się w nocy. Jego mięso może zawierać toksyny ciugatera, szczególnie kiedy występuje na wyspach pacyficznych. Gatunek wykorzystywany w rybołówstwie, wędkarstwie sportowym oraz akwarystyce.
Cephalopholis argus, Graniec zmienny, Peacock grouper Fot. Andrzej Kasiński

Galeria zdjęć

Cephalopholis argus, Graniec zmienny, Peacock grouper

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź