Chaetodon austriacus (Chaetodon austriacus)

Fot. Andrzej Kasiński
Chaetodon austriacus jest gatunkiem zamieszkującym wody Morza Czerwonego oraz Zatoki Adeńskiej. Przemieszcza się maksymalnie do 15 m głębokości w rejonie raf koralowych. Gatunek endemiczny Morza Czerwonego, gdzie występuje w dużej liczebności oraz często mylony z gatunkiem Oceanu Indo – Pacyficznego Chaetodon trifasciatus.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Obecność dwóch ciemnych pasków na odcinku głowowym jest cechą specyficzną dla tego gatunku. Jeden z nich dokładnie przechodzi przez oko ryby nadając mu czarny kolor. Ubarwienie jest zwykle żółte z niebieskimi poziomymi paskami wzdłuż całego ciała. W okolicy czarnych warg znajdują się ciemne wzory. Płetwa ogonowa w kolorze głębokiej czerni, na której wokół znajduje się żółte obramowanie. Największy odnotowany samiec dorósł do 13 cm długości.

Biologia

Chaetodon austriacus  łączący się w pary w czasie rozrodu, bardzo rzadko występuje pojedynczo. Gatunek aktywny najbardziej w dzień, żerujący na różnorodnym pokarmie, zaliczany do wszystkożerców. Wykazuje zachowania terytorialne oraz należy do ryb niemigrujących, przebywających stale w tym samym rejonie.
Chaetodon austriacus, Polyp butterflyfish Fot. Andrzej Kasiński

Galeria zdjęć

Chaetodon austriacus, Polyp butterflyfish
Chaetodon austriacus, Polyp butterflyfish

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Ustnikowate
Rodzaj:Chaetodon
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź