Chaetodon capistratus (Chaetodon capistratus)

Źródło: Corel Stock Photo
Chaetodon capistratus jest powszechnym gatunkiem wód zachodniego i północnego Atlantyku od Massachusetts (USA) do Brazylii, a szczególnie na Zatoce Meksykańskiej oraz Wyspach Karaibskich. Jest mieszkańcem strefy przybrzeżnej raf koralowych do głębokości 20 m.  W nocy przebywają się szczelinach, które zapewniają im schronienia przed drapieżnikami, takimi jak rekiny oraz mureny.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Duża czarna plama z biała obwódką na tylnej części ciała u tego gatunku ma za zadanie zmylić drapieżnika, gdzie znajduje głowa ryby. Duże tylne „oko” sugeruje drapieżnikowi, że ryba posiada dużo większe rozmiary, niż w rzeczywistości. Cienkie, ciemne linie na ciele Chaetodon capistratus układają się w kształt litery v. Profil głowy jest natomiast wklęsły z wystającym pyskiem. Płetwa brzuszna jest miejscami żółta, a ubarwienie całego ciała jasno szare maksymalnie osiągające długość 7,5 cm.

Biologia

Występuje w grupach, czasami nawet składających się z 15 osobników, które nie łączą się w pary między sobą.Dieta Chaetodon capistratus składa się głównie z koralowców a szczególnie gatunki z rzędu ukwiałów morskich, ukwiałków i koralowców kamiennych, których jest pod dostępem na rafie koralowej. Z powodu małej ilości składników pokarmowych zawartych w koralach, jeśli w pobliżu znajduje się jaj ryb, robaki lub skorupiaki nie pogardzą tym typem pokarmu. Prowadzenie zróżnicowanej diety dostarcza im niezbędnych wartości odżywczych i balansuje efektywne przyswajanie.
Chaetodon capistratus, Four-eyed Butterflyfish Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Chaetodon capistratus, Four-eyed Butterflyfish
Chaetodon capistratus, Four-eyed Butterflyfish

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Ustnikowate
Rodzaj:Chaetodon
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź