Chaetodon ephippium (Chaetodon ephippium)

Źródło: Corel Stock Photo
Zamieszkują wody Indo – Pacyfiku od Sri Lanki i Wysp Kokosowych, aż do Hawajów, Markizów oraz wysp Tuamotu. Na północy zasiedla południowe wybrzeże Japonii, na południu natomiast wyspy Rowley Shoals oraz wybrzeże stanu Nowej Południowej Walii (Australia). Jest gatunkiem stale przebywającym w rejonach raf koralowych do głębokości 30 metrów.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Ubarwienie ciała jest żółtoszare. W tylnej części ciała ryby znajduje się duża czarna plama otoczona z dołu białym, grubym paskiem. Na bokach ciała znajduje się natomiast kilka niebieskich linii. Pysk aż do płetw piersiowych jest najczęściej żółty. Również przez oko ryby przechodzi krótka linia. Osobniki dorosłe mogą osiągać długość 30 cm.

Biologia

Gatunek ten preferuje czystą wodę w rejonach bujnie porośniętych koralami. Należy do ryb nektobentosowych. Może występować pojedynczo, w parach lub małych grupach. Osobniki młodociane najczęściej pływają pojedynczo , natomiast osobniki dorosłe łącza się w pary. Dieta tego gatunku składa się z glonów morskich, małych skorupiaków, polipów koralowców oraz jaj ryb. Ryby z tego gatunku są jajorodne, oraz łączą się w pary w trakcie rozrodu. Gatunek chętnie eksponowany w akwariach morskich.
Chaetodon ephippium, Saddle Butterflyfish Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Chaetodon ephippium, Saddle Butterflyfish

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Ustnikowate
Rodzaj:Chaetodon
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź