Chaetodon melannotus (Chaetodon melannotus)

Fot. Andrzej Kasiński
Chaetodon melannotus zasiedla wody tropikalne miedzy 30°N -30°S szerokości geograficznej. Występuje na Oceanie Indo – Pacyficznym od Morza Czerwonego do wschodniej Afryki na wysokości Samoa. Na północy spotykany od Japonii aż do znajdujących się na południu wyspie Lord Howe. Chaetodon melannotus pojawia się także na obszarze wód wokół Mikronezji.
  1. Budowa zewnętrzna
  2. Biologia
  3. Systematyka
  4. Galeria zdjęć

Budowa zewnętrzna

Znamienną cechą tej ryby jest umiejętność zmiany koloru w momencie przestraszenia, lub kiedy obserwowana jest nocą. Wszystkie płetwy Chaetodon melannotus są koloru żółtego z ciemną pionową pręgą na głowie ryby przechodzącą przez oko. Długość ciała ryby może sięgać 18 cm.
Czy wiesz, że...Zarejestrowano przypadki, w których ryby Chaetodon melannotus dożyły ponad 20 lat.

Biologia

Zwykle ten gatunek występuje samotnie, jednak odnotowano przypadki łączenia się w pary w czasie rozrodu. Zdarza się także, że osobniki należące do tego gatunku formują większe grupy, w którym przemieszczają się wspólnie. Osobniki młodociane zazwyczaj przebywają na płytkich rejonach raf koralowych. Żywią się głównie koralowcami z podgromady koralowców ośmiopromiennych oraz z rzędu koralowców kamiennych. Jednak Chaetodon melannotus jest gatunkiem wszystkożernym, którego pokarm składa się także z bezkręgowców morskich. 
Chaetodon melannotus, Black-backed Butterflyfish Fot. Andrzej Kasiński

Galeria zdjęć

Chaetodon melannotus, Black-backed Butterflyfish
Chaetodon melannotus, Black-backed Butterflyfish

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Takson parafiletyczny:Ryby
Rodzina:Ustnikowate
Rodzaj:Chaetodon
Indeks nazw polskich - takson parafiletyczny Ryby
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź