Chomik dżungarski (Phodopus sungorus)

Fot. Jpbarrass, CC/Wikipedia
Chomik dżungarski jest niewielkim gryzoniem o lekko zaokrąglonym kształcie ciała. Jego długość wynosi ok. 9 cm, a waga 30 -40 g. Samce są trochę większe. Ogon i łapy tego gryzonia są bardzo krótkie, uszy zaokrąglone, oczy okrągłe i wypukłe. Futerko jest puszyste i miękkie, o ubarwieniu popielatoszarym z białym brzuchem i białymi plamami na bokach. Przez środek ciała, od czoła do ogona ciągnie się czarna pręga. Zimą, w warunkach naturalnych, futro staje się dużo jaśniejsze, prawie białe.  
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Gryzoń ten w naturze zasiedla stepy i tundrę Syberii Zachodniej. Jest coraz częściej hodowany jako zwierzątko domowe. 
Czy wiesz, że...

Tryb życia

Chomik dżungarski jest aktywny szczególnie w nocy. Do pozostawiania sygnałów zapachowych służy mu gruczoł zapachowy umieszczony na środku brzucha. W naturze przy niesprzyjających warunkach zewnętrznych  może zapadać zarówno w sen zimowy, jak i letni. Jako zwierzątko hodowlane nie jest agresywny, choć osobniki tej samej płci mogą ze sobą walczyć, im są starsze tym bardziej poważnie.

Odżywianie

Pożywienie chomika dżungarskiego stanowią głównie rośliny (nasiona, owoce, części zielone), ale zjada także drobne bezkręgowce. W poszukiwaniu pokarmu może opuszczać stepy wędrując na obrzeża lasów. Trzymane w domu osobniki mogą być karmione różnymi ziarnami, orzechami, warzywami i owocami (ale nie cytrusowymi), mięsem i nabiałem.

Rozmnażanie i rozwój

Ruja u chomika dżungarskiego występuje co kilka dni. Samica może rodzić 3 -7 razy w roku. Ciąża trwa 3 tygodnie, a w miocie jest od 4 do 7 młodych. Rodzą się one nagie i ślepe, ale już w wieku 1 -2 miesięcy osiągają dojrzałość płciową. Samica opiekująca się młodymi może w przypadku zagrożenia lub niedoboru białka zjeść je. Chomiki dżungarskie dożywają wieku 2 -3 lat i rosną przez całe życie.
Chomik dżungarski,Phodopus sungorus,Djungarian hamster Fot. Jpbarrass, CC/Wikipedia

Galeria zdjęć

Chomik dżungarski,Phodopus sungorus,Djungarian hamster
Chomik dżungarski,Phodopus sungorus,Djungarian hamster

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rząd:Gryzonie
Rodzina:Chomikowate
Rodzaj:Phodopus
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy