Chwostka szafirowa (Malurus cyaneus)

Chwostka - samiec, fot. shutterstock
Chwostka szafirowa występuje powszechnie w Australii, w szczególności w stosunkowo wilgotnych i żyznych południowo-wschodnich zakątków kontynentu, od południowo-wschodniej Australii Południowej (w tym Wyspy Kangurów i Adelajdy) i czubka Półwyspu Eyre, przez całą Wiktorię oraz Tasmanię. Nie stroni od ludzkich siedlisk, jest pospolitym ptakiem na przedmieściach Sydney, Melbourne i Canberry.
  1. Biotop
  2. Wygląd
  3. Rozród
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Chwostkę szafirową można spotkać przede wszystkim na obszarach zalesionych, na ogół z dużą ilością runa leśnego. Gatunek ten przystosował się także do życia w mieście, więc można go spotkać w ogrodach i parkach miejskich, o ile w pobliżu znajdują się rodzime rośliny. Nie występuje w gęstych lasach ani w środowiskach alpejskich. Nieodpowiednim siedliskiem są również leśne plantacje sosny i eukaliptusa, ponieważ brakuje w nich runa leśnego.
Czy wiesz, że...Chwostka szafirowa została nazwana Australijskim Ptakiem Roku 2021.

Wygląd

Chwostka szafirowa ma około 14 cm długości. Masa ciała wynosi od 8 do 13 gramów, przy czym samce są średnio nieco większe niż samice. Średnia długość ogona to zazwyczaj około 5,9 cm. Dziób jest stosunkowo długi, wąski i spiczasty oraz szerszy u podstawy, co jest typowe dla gatunków owadożernych ptaków. Chwostka szafirowa wykazuje wysoki stopień dymorfizmu płciowego - samiec w upierzeniu lęgowym ma jasnoniebieskie czoło o bardzo intensywnym kolorze. Podobna barwa widoczna jest także na wierzchu ciała i ogonie, a na twarzy wyróżnia się kontrastująca czarna maska. Gardło jest czarne lub ciemnoniebieskie. Samce w szacie spoczynkowej, samice i osobniki młodociane niehodowlane są przeważnie koloru szarobrązowego. Podbrzusze jest u nich jaśniejsze, a ogon płowy (u samic i młodych) lub szaroniebieski (u samców). Dziób ma kolor brązowy u samic i osobników młodocianych, a czarny u samców po ich pierwszej zimie.

Rozród

Samce chwostki szafirowej w ramach zalotów prezentują przed samcami skomplikowane tańce. Jednym z nich jest tzw. „lot konika morskiego”, którego nazwa pochodzi od fal przypominających konie morskie. Podczas tego lotu samiec – z wyciągniętą szyją i nastroszonymi piórami – przechyla całe ciało do przodu i do tyłu, opadając jednocześnie stopniowo na ziemię. Samiec prezentuje również pióra, strosząc swoją jasnoniebieską czuprynkę na czubku głowy na kształt wachlarza. W okresie rozrodczym samce chwostki szafirowej zrywają żółte płatki kwiatów, które kontrastują z ich upierzeniem i prezentują je samicom podczas zalotów. Chwostka jest monogamiczna socjalnie, lecz przy tym promiskuityczna. Oznacza to, że ptaki tego gatunku łączą się w pary, czasem nawet na całe życie, ale kopulują często z innymi osobnikami, więc samiec z danej pary nie ma pewności, czy całe potomstwo jest jego. W związku z tym młode są często wychowywane nie przez samą parę, ale także z innymi samicami - partnerami samicy. Okres lęgowy trwa od wiosny do późnego lata. Gniazdo ma formę okrągłej struktury wykonanej z luźno tkanych traw i umieszczane jest niezbyt wysoko w otoczeniu gęstej roślinności. W ciągu roku samica składa od jednego do dwóch lęgów (a czasem nawet więcej przy sprzyjających warunkach). Na jeden lęg składa się od trzech do czterech matowych, białych jaj z czerwonawo-brązowymi plamami. Jaja są wysiadywane przez 14 dni, a następnie młode wylęgają się w ciągu 24 godzin. Nowonarodzone pisklęta są ślepe, czerwone i pozbawione piór. Otwierają oczy piątego lub szóstego dnia, a w przeciągu dziesięciu dni uzyskują pełne upierzenie. Młode uzyskują samodzielność w wieku 40 dni, ale pozostają z rodzicami przez rok lub dłużej. Żyją około 5-6 lat.

Pokarm

Chwostki szafirowe są głównie owadożerne. Nie są szczególnie wybredne, zjadają szeroką gamę drobnych owadów (między innymi mrówki, koniki polne, pluskwy tarczowe, muchy, ryjkowce i różne larwy), a także niewielkie ilości nasion, kwiatów i owoców. Żerują w grupach na ziemi lub w krzewach. Zimą, kiedy brakuje ich zwyczajnego pożywienia, główną część diety chwostków stanowią mrówki. Pisklęta są karmione większymi owadami, takimi jak gąsienice i koniki polne.

Bibliografia

  1. Schlotfeldt, Beth E.; Kleindorfer, Sonia; “Adaptive divergence in the Superb Fairy-wren (Malurus cyaneus): a mainland versus island comparison of morphology and foraging behaviour”; Emu; 2006
  2. “https://birdlife.org.au/bird-profile/superb-fairy-wren”; data dostępu: 2021-12-27
  3. “https://avibase.bsc-eoc.org/species.jsp?lang=PL&avibaseid=DAC72D0793DE01AD&sec=summary”; data dostępu: 2021-12-27
  4. “https://wildlifewonders.org.au/wild-lives/superb-fairy-wren/”; data dostępu: 2021-12-27
  5. “http://www.birdcare.com.au/superb_fairy_wren.htm”; data dostępu: 2021-12-27
Chwostka - samiec, fot. shutterstock Chwostka - samiec, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Chwostka - samiec, fot. shutterstockChwostka - samica i samiec, fot. shutterstock
Chwostka - samica, fot. shutterstockChwostka - samiec, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Wróblowe
Rodzina:Chwostkowate
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź